Blesková smrtící síla: ruský vrtulník Ka-52 Alligator dokáže zlikvidovat 2 tanky za 24 sekund, „sundá“ jak nehybné, tak jedoucí

Na boj proti ukrajinským tankům může ruská armáda nasazovat vyspělé bitevní vrtulníky Ka-52 Alligator, jejich protitankové střely mají velice dobrý dosah i sílu.

Vyzbrojení ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 Alligator i Zdroj fotografie: Uživatel Dmitry / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním ze způsobů, jak by mohlo Rusko čelit vlnám ukrajinských tanků, jsou moderní bitevní vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator. Jsou totiž navržené k podpoře pozemních jednotek a k likvidaci tanků i dalších vozidel. Ačkoli se někdy potýkají s jistými technickými problémy, opakovaně potvrdily, že jsou schopné účinných útoků, a bezesporu tak představují vážnou hrozbu; na druhou stranu mají i relativně vysoké ztráty a jejich pole působnosti je vzhledem k silné protivzdušné obraně omezené.

2 tanky během krátké chvíle

Co vrtulník dokáže je vidět i na jednom z videí, které zveřejnilo Ruské ministerstvo obrany; je na něm Ka-52 Alligator, jak ničí dvojici ukrajinských tanků neznámého typu. Na likvidaci přitom potřeboval jenom 24 sekund, a není pochyb, že byly definitivně vyřazeny. Dojem nicméně kazí, že vrtulník provedl útok pravděpodobně na již opuštěné stroje, které dříve nejspíše najely na miny, případně je mohlo zasáhnout dělostřelectvo, a osádky je tak opustily.

Jinak si skutečnost, že se vůbec nepohybovaly, a jejich osádky se ani nepokusily o útěk, nelze vysvětlit. Na druhou stranu je možné, že by byl výsledek úplně stejný, i kdyby se tanky pohybovaly, protože pokud obecně nemají k dispozici nějaký systém obrany, moc toho proti helikoptéře nezmohou. Teoreticky by po ní mohla osádka střílet alespoň kulometem (pokud by byl nepřítel velmi blízko, k čemuž obvykle nedochází), ale těžko říci, zda by to pomohlo.

Vrtulník Ka-52 iZdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 Alligator za letu

Střelami, které vrtulník Ka-52 vypálil, jsou pravděpodobně 9K121 Vikhr, které tvoří jeho hlavní protitankovou výzbroj – může jich přitom nést až 12. Při střelbě z vrtulníku jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti až 8 kilometrů, v noci pak do 5 kilometrů. Střela je naváděna za pomoci laserového paprsku a vrtulník má termovizi, což mu umožňuje operovat a střílet i za zhoršené viditelnosti. Hlavice střely je tandemová, takže si umí poradit i s reaktivním pancířem – její průraznost je slušných 1 000 milimetrů RHAe.

Ka-52 Alligator má velmi silnou výzbroj

Ruský vrtulník je ve výzbroji letectva největší země světa od roku 2010 a je považován za jeden z nejsilnějších svého druhu na světě. Má dvoučlennou osádku, a kromě protitankových střel nese i střely neřízené, případně pumy; vyzbrojen je ale také kanonem ráže 30 milimetrů. Dokáže se pohybovat rychlostí až 305 km/h a jeho dolet je kolem 500 kilometrů. Má dokonce katapultovací sedačky, ale osádka je údajně většinou nepoužívá.

Bitevní vrtulník Ka-52 Aligátor

Video: cestu k nouzovému přistání si někdy musí ruský Ka-52 Alligator doslova prostřílet, nad územím nepřítele to ale není snadné

V roce 2023 mělo ruské letectvo dostat modernizované stroje s lepšími schopnostmi, především pak s údajně vylepšenými protiopatřeními k matení nepřátelské protivzdušné obrany. Rusko také kupříkladu začalo vrtulníky nasazovat proti ukrajinské ofenzivě, ale o několik z nich během ní přišlo, zaznamenané ztráty vychází na minimálně 35 strojů. „Alligatory“ má ve výzbroji kromě Ruska také Egypt, používá je na svých výsadkových lodích třídy Mistral.

Vrtulník Kamov Ka-52 Alligator útočí na tanky

Jak účinné jsou Ka-52 Alligator proti tankům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články