Kratos XQ-58 Valkyrie je nejvýkonnější bezpilotní letoun světa, který může sekundovat F-35. Jeho cenovka ale překvapí, je „nízká“

NÁZOR: Bezpilotní letouny se na bojišti ukázaly v mnoha případech jako rozhodující, a XQ-58 Valkyrie je mezi nimi absolutní špičkou.

XQ-58 Valkyrie i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Bezpilotní prostředky se stávají pro současná i budoucí bojiště naprosto stěžejní. Jenže stejně jako roste bojové nasazení bezpilotních letounů, je proti nim stejnou rychlostí vyvíjena účinná obrana. Společnost Kratos Defence proto dostala od Pentagonu za úkol zkonstruovat proudový bezpilotní letoun nového typu, který bude kompatibilní s nejmodernějšími technologiemi americké armády, a přitom ho bude možné vyrábět ve velkých počtech a za přijatelnou cenu. Tím byl položen základ projektu XQ-222, později známého jako XQ-58A Valkyrie.

Vývoj „low cost“ moderního dronu

Americká armáda narážela, a stále naráží, na problém poměrně vysokých pořizovacích cen bojových a špionážních dronů. Drahý je přitom i jejich následný servis. Každá ztráta podobného prostředku tak stojí americké daňové poplatníky až desítky milionů dolarů. Projekt typu XQ-58A Valkyrie byl tedy vlastě logickým řešením dané situace. S blížícím se rizikem konfrontace s Čínou, Ruskem a Íránem bylo naprosto nezbytné disponovat účinným bezpilotním prostředkem, který ani při velkých ztrátách ekonomiku státu nijak vážně nezasáhne.

Projekt XQ-58 Valkyrie vznikal v rámci skupiny projektů Low Cost Attritable Aircraft Technology už někdy v polovině roku 2016. Mezi požadavky při vývoji přitom zdaleka nebyla pouze nízká pořizovací cena, letoun musel být zároveň kompatibilní se současnými bojovými platformami, a navíc bylo nutné, aby bylo možné každý dron individuálně a bez větších potíží upravit tak, aby vyhovoval dané situaci a uživateli. První úspěšný let absolvovala XQ-58A Valkyrie už v roce 2019, přičemž nejvíce zaujala americké námořnictvo.

Neviditelný, nenáročný a multifunkční

Na první pohled sice tento 8 metrů dlouhý bezpilotní letoun nijak nepřipomíná nejmodernější kousek technologie, ovšem opak je pravdou, a navíc jde o velice multifunkční zařízení. Jeho primárním úkolem je doprovázet stíhací letouny typu F-22 a F-35 a poskytovat jim potřebnou podporu. Ta spočívá v nesení zbraňových a průzkumných prostředků a provádění diverzních a krycích manévrů. XQ-58 Valkyrie tak mohou nést bomby i rakety, a dokonce vypouštět i vlastní malé drony, uvádí Kratos Defence. Budoucnost se tak stává realitou.

XQ-58 Valkyrie mohou stejně tak operovat ve formacích s jinými drony, ale i jako samostatné jednotky. Během operací jsou řízeny operátorem, ale také mohou fungovat i zcela autonomně. Pro úspěšné zvládnutí bojových úkolů je letoun vybaven jedním nebo dvěma proudovými motory, přístroji pro radioelektronický boj, a nechybí mu vlastnost stealth. XQ-58 Valkyrie uletí až 3 425 km rychlostí 1 050 km/h, maximální operační výška je pak udává 3 715 m. Dron navíc nevyžaduje žádné letištní plochy, startuje „vestoje“ a přistává na padáku.

Oproti jiným dronům je XQ-58 Valkyrie levná

Ujasněme, že tohle není žádný FPV dron za pár stovek nebo tisíc korun. Je vysoce sofistikovaný a v podstatě se rozměrově jedná o malé letadlo. Oproti jiným bezpilotním letounům je však XQ-58 Valkyrie opravdu levné zboží. Jedna vyjde americkou armádu na zhruba 6,5 milionů dolarů (asi 144 milionů korun), což je ale prozatím dáno omezenými výrobními kapacitami.

Výrobce Kratos Defence ale odhaduje, že při zprovoznění dalších výrobních linek bude cena jedné XQ-58 Valkyrie kolem 2 milionu dolarů (asi 44 milionů korun) – pro srovnání, asi nejznámější americký bojový dron MQ-9 Reaper v poslední verzi stojí okolo 30 milionu dolarů (669 milionů korun). Takže vzhledem k tomu, že je XQ-58 Valkyrie podstatně výkonnější, jedná se o poměrně překvapivě nastavenou cenovku.

Kratos XQ-58 Valkyrie

Znáte nějaké podobné konkurenční drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články