Video: ani nálet malého dronu nemusí ruský tank T-72 ustát, ačkoliv má extra ochranu. Stačí, když je správně zasažen

Proti sebevražedným dronům mohou techniku ochránit různé bariéry, ale nelze je instalovat všude. Zkušený operátor se jim tak dokáže vyhnout.

Zničený T-72 s klecovou ochranou i Zdroj fotografie: uživatel KIZILSUNGUR / Creative Commons / CC BY
                   

Boj mezi obrněnou technikou a sebevražednými drony dnes spočívá hlavně v tom, že se konstruktéři snaží na techniku umístit různé bariéry, díky nimž se dron nedostane přímo k pancíři, díky čemuž ho nemůže poškodit. Operátoři dronů se naopak snaží najít místo, kde žádná taková bariéra není, a pokud se do něj trefí, mají vysokou šanci, že svůj cíl poškodí nebo zničí, a to i v případě, že se jedná o dobře pancéřovaný hlavní bitevní tank.

Tank T-72 chránila klec nad věží

Dobrý příklad souboje sebevražedného dronu a vozidla s protidronovou bariérou ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm útok na tank, a Defence-Blog uvádí, že se jedná o T-72 s protidronovou střechou chránící ho proti útokům seshora, a to hlavně v oblasti věže. Na videu se pokouší odtáhnout pravděpodobně v boji poškozené obrněné vozidlo, ale kvalita záběrů ho neumožňuje rozeznat, i když nejspíše také disponuje protidronovou bariérou.

Sebevražedný FPV dron iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Sebevražedný FPV dron

Dron – dle všeho se jednalo o malou komerční kvadrokoptéru, protože jsou na záběrech vidět konce vrtulí – si za cíl zvolil tank, což je vždy hodnotný cíl. Operátor se zkušeně vyhnul ochraně nad věží a zamířil do zadního prostoru tanku, kde se nachází motor. K tomu údajně využil specializovaných brýlí, díky nimž se může dobře trefit i do pohybujícího se cíle. V okamžiku nárazu se vysílání přerušilo, neboť dron pravděpodobně explodoval.

Klece jsou účinné, ale nejsou všude

Takzvané ochranné klece jsou v současnosti typické pro různá ruská obrněné vozidla, uvádí Twz. Původně byly instalovány jako ochrana proti protitankovým zbraní útočícím na pancíře tanků seshora, ale proti nim se ukázaly jako neúčinné. I přesto zůstaly zachované, případně jsou montovány jejich modifikované typy. Mohou totiž zabránit poškození, pokud dron svrhne nějakou mikropumu nebo zaútočí jako sebevražedný. Nechrání sice obrněnec 100%, jak dokazuje i video, ale snižují pravděpodobnost jeho zničení.

Exploze tanku po zásahu dronem

Video: ruský tank T-72B3 s ochrannou klecí nebyl pro sebevražedný dron problém, v podstatě jenom snadná oběť a jistý zářez

Sebevražedný dron může mít různé hlavice, velmi často to bývají upravené projektily z RPG-7. Wikipedia uvádí, že běžná hlavice jako PG-7VL prorazí pancíř o síle kolem 500 milimetrů RHAe, takže je dostačuje k proražení tankového pancíře shora nebo ze strany. Pokud ale exploduje na klecové zábraně, kumulativní účinek hlavice se v prostoru mezi zábranou a pancířem rozptýlí, takže už nemá takovou šanci tanku nebo jinému obrněnému vozidlu ublížit.

Zničení tanku T-72 dronem

Jakou část tanku podle vás mohou chránit různé klece?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články