Matrix se stal realitou: autonomní vojenský vrtulník Black Hawk létá bez pilota. Všechny mise zvládl na 1 a může být budoucností

První autonomní vrtulník by mohl zásadně změnit boje i záchranné akce. Nový systém Matrix je testován na známém vrtulníku Black Hawk UH-60.

UH-60 Black Hawk i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany USA / Public Domain
                   

Doba, kdy se budou po nebi prohánět vojenské vrtulníky bez pilota, už nejspíše není daleko. Tedy alespoň při některých misích, jejichž charakter je předem daný a nebude vyžadovat extrémně složité rozhodování. Schopnosti vrtulníku UH-60 Black Hawk s autonomním systémem nazývaným Matrix testuje vládní agentura Darpa spolu s výrobcem helikoptéry Sikorsky a Lockheed Martin. Black Hawky jsou jedny z nejrozšířenějších helikoptér na světě. Let bez pilota samozřejmě dávno zvládají některá letadla a drony, zatím však výhradně za asistence lidí.

Během letu byl vrtulník kontrolován přes tablet

Jestliže na obloze operují drony, je jasné, že není daleko doba, kdy by bez pilota mohly létat i jiné stroje. Novou možnost předvádí právě systém Matrix, který umí samostatně řídit vrtulníky UH-60, jeho testy proběhly na podzim 2022 v Arizoně. Mise vždy začala tak, že ji nejprve provedl stroj pilotovaný člověkem. Poté z vrtulníku vystoupili a Matrix musel úkol zopakovat. Byl pouze kontrolovaný a úkolovaný operátorem s tabletem.

Prvním úkolem byla doprava zásob krve do vzdálenosti 128 kilometrů. Během letu musel vrtulník letět nad údolím ve výšce pouhých 60 metrů a přistát. V druhém případě pak nesl náklad o hmotnosti 1 200 kilogramů na šest metrů dlouhém laně. Musel ho bezpečně položit na zem a přistát. Následně do něj vojáci naložili figurínu představující zraněného a během letu zpět na základnu ji monitoroval lékařský tým. Podle všeho zvládl systém oba úkoly na jedničku.

UH-60 Black Hawk střelba iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
UH-60 Black Hawk odpaluje rakety

Vrtulník UH-60 slouží v mnoha zemích

Vrtulníky UH-60 létají již od roku 1979 a bylo jich vyrobeno přes 4 tisíce. Kromě Spojených států jsou ve výzbroji řady dalších zemích, například Slovenska. Jeden UH-60 dokonce pomáhal hasit požáry v Hřensku v létě 2022. Jedná se o transportní vrtulník a nosností 1 450 kilogramů. Kromě posádky a dvou střelců se dovnitř vejde 11 cestujících nebo 6 zraněných na nosítkách. Vrtulník může být vyzbrojen kulomety, různými raketami včetně protitankových Hellfire. Tehdy je používán v bitevní roli.

Pokud by se podařilo vyladit autonomní systém, mohlo by to možnosti strojů významně rozšířit, třeba že by armády nepotřebovaly tolik špičkově vycvičených pilotů. Alespoň prozatím by však Matrix pravděpodobně nezvládal bojové mise, kde je třeba extrémně manévrovat a rozhodovat se podle situace na bojišti. Ale znamenal by úsporu času pilotů při méně náročných úkolech jako je standardní zásobování, převoz nákladů a osob, případně evakuace raněných.

Kdy asi budou autonomní vrtulníky nasazeny „naostro“?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články