Mikrodron o velikosti větší vážky dokáže zázraky. Slouží k nenápadnému průzkumu v zastavěných oblastech

Malé drony, které se dokážou dostat téměř do všech míst a jsou neslyšné, mohou vojákům pomoci bez rizika ztrát životů. Jsou to skvělí a špatně odhalitelní zvědové.

i Zdroj fotografie: Richard Watt / Creative Commons / OGL
                   

Miniaturní stroje o velikosti například včely, které se dokážou nepozorovaně přiblížit k postavení nepřítele a poslat své obsluze zjištěné údaje o něm, byly dlouho spíše snem z vědeckofantastických románů. S rozvojem technologie v posledních letech se však staly skutečností.

Bezhlučný a obtížně odhalitelný

Asi tím nejznámějším miniaturním dronem z první generace této koncepce jsou stroje norské společnosti Prox Dynamics AS, jež se označují PD-100 Black Hornet Nano. Nejsou to létající včelky, ale přesto mají řadu unikátních schopností, které nejspíše v nejbližší době využije i ukrajinská armáda. Miniaturní Black Hornet není žádná novinka, ve výzbroji ho má celá řada armád počínaje americkou a konče indickou. Poskytuje totiž řadu zajímavých možností, jež vojákům mohou pomoci v průzkumu a boji.

iZdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
Prox Dynamics PD-100 Nano

Díky jeho velikosti není snadné stroj odhalit a zničit. Zkuste se trefit do poletujícího tenisového míčku, který skoro neslyšíte a moc ani nevidíte. Je poháněn elektromotorem, tudíž je téměř bezhlučný. Jeho optické maskování, například nátěrem splývajícím s okolím, bývá pro lidské oko také velmi účinné. Spíše ho prozradí pohyb než vlastní existence v prostoru, třeba při pobývání nad zákopy nepřítele ve městě.

Stroj je pouhých 16 centimetrů dlouhý a má 2,5 centimetru na šířku. Jeho hmotnost je maximálně 18 gramů, a to i včetně baterie. Dron vypadá jako klasický vrtulník. Má hlavní nosný rotor a vyrovnávací vrtulku na ocasu. Dokáže se pohybovat rychlostí až 21 kilometrů za hodinu. Ve vzduchu pak může vydržet 20 minut. Startuje ze speciální krabičky, kterou si voják může připevnit například k opasku.

Obsluha vidí záběr ze tří kamer

Dron je vybaven trojicí kamer. Jedna se dívá přímo před něho, druhá pod něho a třetí dopředu pod úhlem 45 stupňů. Kamery přenášejí video nebo statické obrazy do speciálního zobrazovacího zařízení, kde ho vidí obsluha, lze ho i nahrávat. Pomocí tohoto zařízení se dron také řídí. Výhodou je, že dron do sebe záznam neukládá. Při jeho zneškodnění tak nepřítel nemůže z nahraného obrazu zjistit, odkud stroj vlastně vzlétl.

V roce 2014 byla představena i verze s kamerami pro noční vidění a infračervenými senzory. Dron tak může operovat i v nočních hodinách. Britští vojáci ho opakovaně používali v Afghánistánu s velmi dobrými výsledky. Ozbrojené síly oceňují, že dron lze velmi rychle nabít. Nabití do 90 % údajně trvá 20 až 25 minut.

V blízké době by měla drony získat i ukrajinská armáda. Vyplývá to z tiskového prohlášení Norské vládní bezpečnostní a servisní organizace, ve které spolupracuje Norsko a Velká Británie. Drony pro Ukrajinu, nebo alespoň tato várka, by měly stát 9,2 milionu dolarů (227 milionů korun). Balíček bude obsahovat nejen samotné drony, ale i náhradní díly a potřebné školení pro obsluhu. Kdy přesně je budou vojáci na frontě využívat však ještě jasné není.

Jak těžké může být odhalit dron, který je jen 16 centimetrů dlouhý a tichý?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články