Souboj mezi letouny F-35 a Su-57 může být velmi vyrovnaný: ruský je mnohem silnější, ale přesto by Američané střet drtivě vyhráli

Letouny páté generace F-35 a Su-57 se spolu ještě nikdy neutkaly, ale pokud by se tak stalo, mohl by 1v1 vyhrát ten ruský; ve výsledku by ale přesto razantně zvítězil americký.

F-35 vs. Su-57 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pokud by proti sobě někdy stanula letectva zemí NATO a Ruska, došlo by téměř jistě i ke střetu letadel páté generace ve výzbroji obou stran. Zatímco hlavním strojem této třídy jsou na Západě jsou americké Lockheed Martin F-35 Lightning II všech variant, ve federaci je to zase do výzbroje postupně zaváděný Suchoj Su-57 Felon. Již na první pohled se stroje v mnoha ohledech liší, což by jim dávalo při případném střetu jisté výhody, ale i omezení.

Letadla F-35 a Su-57 jsou jinak veliká

Americké F-35 jsou ve výzbroji od roku 2015, Rusko své letadlo zařadilo do služby na konci roku 2022. Pro zjednodušení porovnání je třeba brát u amerického stroje jako základ variantu A pro pozemní letiště, protože verze B a C jsou specifické a jiné zase v jiných směrech. Stroj USA je každopádně jednomotorový, zatímco ruský dvoumotorový. Rozdíl je pak i ve velikosti, F-35 má na délku 15,7 metrů a Su-57 dokonce 20,1 metrů.

Výsledek souboje by závisel na tom, za jakých podmínek by se uskutečnil. Ruské letectvo zůstalo věrné svému zaměření na manévrovatelnost, proto je Felon velmi pohyblivý, vektorování tahu mu umožňuje dělat i velmi obtížné manévry. Naopak F-35 obratností tak neoplývá, a pokud by se souboj odehrál na krátkou vzdálenost a za použití kanonů, byl by jistě v nevýhodě. Navíc i maximální rychlost je výrazně vyšší u ruského stroje.

 Suchoj Su-57 iZdroj fotografie: Dmitry Zherdin / Creative Commons / CC BY
Ruský letoun Suchoj Su-57

F-35 Lightning II je koncipovaný jako stroj pro souboje na dlouhou vzdálenost a jeho radar je považován za nejlepší na světě. Ruský letoun má sice radar typu AESA, o jehož přesných schopnostech se experti dohadují, ale obecně soudí, že není tak dobrý. U obou strojů je pak stejnou neznámu i pokročilost vlastnosti stealth, ale i zde panuje shoda, že americký bude nápadný o něco méně. Měl by tedy vidět Suchoj Su-57 dříve a tím na něj i jako první zaútočit. Navíc je u amerických strojů nejspíše mnohem lepší sdílení informací mezi letouny a dalšími složkami.

Letoun Su-57 je vyzbrojen silněji než F-35

V čem má ruský stroj navrch je palebná síla, protože disponuje 12 závěsníky, zatímco americký jen 10, a také počet vnitřních hardpointů (pokud nese jen interní zbraně) zůstává zachován. Schopnost stealth je v takovém momentě ve prospěch ruského stroje v poměru 6:4, navíc střely vzduch-vzduch ruského letounu R-37M mají dosah až 400 kilometrů, kdežto nejnovější americké AIM-120 AMRAAM maximálně 180 kilometrů. I když platí, že ruský pilot by mohl svoji střelu vypálit jen za předpokladu, že bude americký stroj vidět.

Stroje F-35 byly koncipovány tak, aby mohly nést jaderné pumy B61, což jim donedávna v této oblasti dávalo převahu. Ale nejnovější verze Su-57 má být schopna odpalovat hypersonické střely Ch-47M2 Kinžál s možností osazení jadernou hlavicí, což poměr změnilo; na druhou stranu jich Rusko nemusí mít dostatek. V konečném souboji ale F-35 poráží ruský stroj tak drtivě, že jakékoli další parametry jsou asi nevýznamné. Letadel F-35 je ve službě kolem 900 kusů a lze velmi rychle vyrobit další, kdežto strojů Su-57 má federace nyní pouze 21 a letos jich přibude zhruba 10.

Porovnání letadel Su-57 a F-35

Jak si podle vás vede Su-57 proti F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články