Rusové, i přes embargo, používají čínské drony Matrice-30T. Není zcela jasné, jak se bezpilotní prostředky na Ukrajinu dostávají.

Drony se v moderním válečnictví využívají především k průzkumu. I civilní stroje lze upravit tak, aby nosily zbraně nebo se staly loudavou municí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Již s rozvojem civilních dronů před zhruba 10 lety začali mnozí odborníci upozorňovat, že mohou tyto stroje získat úlohy v ve vojenské oblasti. Ať již v rukou armád, tak teroristů. Ačkoli jsou civilní drony většinou určeny k tomu, aby s nimi lidé dělali snímky shora, případně komerční k různým průzkumům, jejich parametry umožňují je upravit. Nejjednodušší je jejich použití k průzkumu, ale i k nošení různých zbraní. Vidět je to na ukrajinském bojišti, kde obě strany využívají primitivní i vyspělé civilní drony.

Čínské drony v ruských rukách

Ačkoli jejich obří výrobce Čína, považovaná spíše za spojence Ruska, oficiálně udržuje neutralitu a tvrdí že její technologie využitelné pro vojenské operace do Ruska vyváženy nejsou, poslední důkazy ukazují na opak. Děje se tak spíše neoficiálně, pravděpodobně i prostřednictvím různých prostředníků. Každopádně byly zaznamenané například dodávky dronů velkého výrobce DJI, který tvrdil, že je do Ruska neprodává. Podle všeho ruská armáda využívá hlavně modely Matrice-30T.

Jde o velmi vyspělý dron, což lze vyčíst již z internetových stránek společnosti. Je vybavený nejen klasickou kamerou, ale i termokamerou, která umožňuje pořizování záběrů v noci. Má vysokou autonomii, jeho trasu a to, co má dělat, lze předem přesně naprogramovat. Živý přenos, který vidí, lze poskytovat i jiným uživatelů a ne jenom operátorovi. To je v oblasti průzkumu velmi užitečné. Může tak nejen detekovat pozice nepřítele, ale díky sdílení informací na ně ve velmi krátké době navést útok.

Sledovat mohou i nepřátelské stroje

Čínské drony mají mít i vyspělou funkci, která umožňuje sledování jiných dronů. Ta se zase dá použít k tomu, že v případě objevení nepřátelského stroje na obloze ho můžete sledovat a zjistit pozice, kde se nachází stanoviště pro vypouštění obsluhou. Drony mají i dostatečnou nosnost, aby se na ně daly instalovat improvizované miniaturní bomby. I když nutno přiznat, že v této činnosti vynikají více než Rusové právě Ukrajinci.

I ti podle všeho čínských dronů od společnosti DJI využívají. I když podle fotografií ne drony série Matrice-30, ale série Mavic. Ukazuje se, že v globálním světě nejsou firmy dodávající drony na civilní trh schopny zaručit, že jejich stroje nebudou použity k vojenským účelům. Ne z důvodu, že příliš nechtějí, protože každý prodaný dron pro ně znamená zisk. Ani nemusí do válečné oblasti své výrobky dodávat, stačí třeba do spřátelených zemí, odkud si k vojákům najdou cestu různými distribučními kanály.

Jak velký byznys může být pro výrobce dronů válka na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články