Čeští piloti budou pro NATO nepostradatelní. Jako jediní budou totiž detailně znát F-35 i JAS-39 Gripen

Již za několik let se mají na českém nebi objevit americké F-35, které si pořizují i jiné země. Nějakou dobu se přitom budou překrývat s těmi současnými.

F-35, letoun páté generace i Zdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
                   

Budoucnost našeho vojenského letectva je na další desetiletí jasná – Česká republika koupí americké letouny Lockheed Martin F-35 Lightning II páté generace. Fronta zájemců o ně je ale dlouhá, takže si na ně letectvo bude muset ještě počkat, a do té doby bude stále používat současné JAS-39 Gripen pronajímané ze Švédska. Tato kombinace ale udělá z českých letců a dalších leteckých specialistů v NATO odborníky s jedinečnou kombinací schopností.

F-35 a JAS-39 Gripen budou mít jenom Češi

Zmíněný americký letoun se pomalu stává standardem v letectvech NATO; má ho objednaná řada zemí, ale není jediným, s nímž se budou letci setkávat. Švédské Gripeny má kromě ČR také samo Švédsko nebo Maďarsko. Lze tedy předpokládat, že budou při různých cvičeních i v bojových akcích spolupracovat. České letectvo bude přitom jediné s praktickou zkušeností s oběma typy letounů, uvádí ve své tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Jas-39C českého letectva iZdroj fotografie: Milan Nykodym / Creative Commons / CC BY-SA
JAS-39C českého letectva

Třeba Švédsko totiž o pořízení F-35 ani neuvažuje, neboť pochopitelně prosazuje využívání domácích Gripenů. Do výzbroje tak zavádí novou variantu označovanou jako JAS-39E/F, které má objednáno 60 kusů, uvádí Wikipedia. Jako alternativu k F-35 ji nabízelo i ČR, ale to ji odmítlo. Maďarsko má pak JAS-39C/D, tedy stejná letadla, jaká provozuje i české letectvo, a v dohledné době je asi nahrazovat nehodlá. Naopak se se Švédskem začátkem roku 2024 dohodlo na dalších 4 Gripenech, jimiž doplní stávajících 14, upozorňuje BreakingDefense.

Pronájem JAS-39 Gripen až do roku 2035

České letectvo má od Švédska smluvně zajištěn pronájem Gripenů do roku 2027, ale na spadnutí je dohoda o prodloužení pronájmu, než budou plně bojeschopné slíbené F-35. Ta by měla zajistit provoz švédských letounů až do roku 2035, a to samozřejmě spolu s jejich údržbou a potřebnými modernizacemi, například pokud jde o software, ale i jiné komponenty. Letouny jednoduše mít být plně bojeschopné a plnit své úkoly.

Bojový letoun F-35A Lightning II

24 letounů F-35A Lightning II pro AČR znamená to nejlepší, co na světě existuje; ve výzbroji mohou zůstat i desítky let

První F-35 má do České republiky dorazit v roce 2031, uvedla ČT24, z čehož jasně vyplývá, že Češi budou mít plné 4 roky na to, aby testovali vzájemné (ko)operace starých a nových letounů a načerpali řadu zkušeností. Budou mít příležitost si i bez pomoci spojenců vyzkoušet, jak mohou F-35 se schopností stealth, skvělým radarem a senzory bojovat s letouny nižší generace, které sice tyto přednosti nemají, ale zase jsou rychlejší a hbitější.

Srovnání F-35 a JAS-39E

Jaké další výhody může mít využívání F-35 i JAS-39 Gripen?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články