Ruská střela Ch-BD s dosahem 6 500 km zní jako pohádka, kterou také téměř jistě je. Nejlepší tak zůstává Ch-101

NÁZOR: Těžké ruské bombardéry odpalují řízené střely s dlouhým doletem. Země má přitom údajně i takové, které více než 2násobně překonávají dosud nejlepší z nich.

Ruská střela Ch-101 i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Ruské strategické bombardéry, konkrétně se jedná o Tupolev Tu-160 Blackjack, by údajně měly být schopny svými řízenými střelami přesně zasahovat pozemní cíle do vzdálenosti až 6 500 kilometrů. Ato díky v ruském arzenálu nové řízené střele Ch-BD; alespoň tak to uvádí ruské letectvo. Nad tím, jestli tyto schopnosti střela skutečně má, a zda je zavedena do výzbroje, ale zůstává mnoho otazníků. Může jít jen o další hru ruské propagandy.

Střelu Ch-BD ještě nikdo neviděl

Řízenou střelu s plochou dráhou letu ruské letectvo veřejně neukázalo, ale dle EurAsian Times ji představilo severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi při jeho návštěvě. Ale že konstruktéři na střele Ch-BD pracují už Rusko kdysi informovalo. Mělo se jednat o zbraň určenou pro nové strategické bombardéry Tupolev PAK DA, ale jejich vývoj má velké zpoždění. Jsou-li zprávy o střele pravdivé, vypadá to, že ji může ruské letectvo nasadit do svých starých strategických bombardérů Tu-160, jejichž výrobu navíc před nedávnem obnovilo.

Bombardér by měl být schopen nést 12 takových střel, a to po šesti v každém ze dvou rotačních zásobníků, které má v trupu. Tyto zásobníky v současnosti slouží k odpalování řízených střel Ch-101, z čehož jednoznačně vyplývá, že by měla nová ruská střela mít shodné nebo velmi podobné rozměry, aby se do nich vešla. Právě tento údaj ale naznačuje, že nemusí být na tvrzení ruské strany mnoho věcích pravdivých. Není navíc jasné, zda se prezentované údaje týkají jenom prototypu, nebo rovnou střely, která je již opravdu i zavedená ve výzbroji.

Zdvojnásobit dolet není jednoduché

Současné nejmodernější ruské řízené střely Ch-101 jsou 7,45 m dlouhé a mají v průměru 51 cm. Schopné jsou přitom dopravit do vzdálenosti zhruba 5 600 km hlavici o hmotnosti 450 kg. Ale pokud má mít nová střela podobné rozměry a více než dvojnásobný dosah, znamenalo by to, že musí nést mnohem více paliva. Je nepravděpodobné, že by se Rusku povedlo nějakým způsobem miniaturizovat či zefektivnit pohon, zmenšit navádění nebo vymyslet o 100 % efektivnější palivo. Jedinou cestou by tak bylo výrazně zmenšit hmotnost hlavice a tím i její sílu.

Ruský stealth bombardér PAK DA

Ruská odpověď Spojeným státům: „nadzvukový bombardér PAK DA bude lepší než ten americký“; co je o něm vlastně známo?

A pokud by byly zprávy o schopnostech, na něž upozornil i server NewsWeek, pravdivé, znamenalo by to, že mohou ruské bombardéry z bezpečí ruského vzdušného prostoru odstřelovat v podstatě celou Evropu, ale i mnohé cíle v Severní Americe. Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině ale není jisté, kolik nových střel by byl ruský průmysl schopen vyrobit, protože i výroba starších verzí je omezená. Navíc se ze zkušeností na Ukrajině ukazuje, že moderní západní protivzdušné systémy dokáží většinu ruských řízených střel s klidem zlikvidovat.

Něco málo o ukázce střely Ch-BD (anglicky Kh-BD)

Jak pravdivé mohou být ruské zprávy o střele Ch-BD?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články