2režimové britské pumy Paveway IV zasáhnou i pohybující se cíle za každého počasí. Ukrajině by velmi pomohly, mají však i nevýhodu

Přesně naváděné letecké pumy jsou velmi nebezpečné zbraně. Zásadní nedostatek však někdy hraje proti nim, respektive pilotům, kteří je odpalují.

Puma Paveway IV pod letadlem i Zdroj fotografie: Defence Imagery / Creative Commons / OGL
                   

Ukrajinské ozbrojené síly bezpochyby potřebují přesné a silné zbraně, s nimiž by mohly zasahovat i odolné cíle, ale ve výzbroji jim chybí. Například naváděná letecká puma Paveway IV by jim ale velmi pomohla. Jde ostatně o jednu z nejlepších zbraní ve své třídě na světě, a ke všemu funguje za každého počasí, ačkoliv rozhodně není všemocná ani nějakým „gamechangerem“. Její použití může být v některých případech dokonce pro piloty riskantní.

Paveway IV je opakovaně osvědčená puma

Paveway IV je původem z Velké Británie a její konstrukce má řešit některé nevýhody pouze laserově naváděných pum, uvádí Twz. Země ji podle svého vyjádření i dříve dodala na Ukrajinu, která tedy bude moci jejích schopností využít. Již v minulosti se osvědčila například při kampani v Sýrii, v Afghánistánu, a také ji britské letectvo použilo proti jemenským rebelům, kteří útočili na mezinárodní lodní dopravu, a mají ji i některé arabské země.

F-35 odhazuje pumu Paveway IV iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
F-35 odhazuje pumu Paveway IV

Výhodou Pumy Paveway IV je skutečnost, že má dvourežimové navádění prostřednictvím GPS a laseru, uvádí Wikipedia. Tato kombinace umožňuje využít výhod jednotlivých metod a zároveň potlačit některé jejich nevýhody. Navádění GPS je sice přesné, ale jenom v případě, že signál GPS není rušen, a také není možné s ním zasahovat pohyblivý cíl. Laserové navádění naopak pohyblivý cíl zasáhnout umí, musí ho ale ozařovat laserový paprsek. Nevýhodou je, že nefunguje třeba v prašném prostředí a dalších podobných situacích.

Dosah pumy Paveway IV je pouze 30 km

Paveway IV je v podstatě upravená standardní americká puma Mk 82 o hmotnosti 230 kg, je na ni připevněn speciální naváděcí modul, který z ní dělá přesnou zbraň. Oproti Mk 82 má i mírně zesílenou hlavici, uvádí WeaponSystems, a stejně jako ona je shazována z letadel ve větších výškách. Její dosah je zhruba 30 km od místa odhození. Certifikována je pro letouny Eurofigter Typhoon, Panavia Tornado a Lockheed Martin F-35 Lifghtning II.

Ruská puma UPAB-1500B

„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Není ovšem jasné, z jakých letounů by ji mohla shazovat Ukrajina, když žádný ze zmíněných nemá. Nejpravděpodobnější ale je, že k tomu budou praveny letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon, protože ty už podobnou munici používají.

Tato přesná zbraň ale není bez rizika, protože její dosah 30 kilometrů znamená, že se piloti musí přiblížit až k frontě, což je nevýhoda oproti klouzavým pumám s větším dosahem. Bezpečně použít ji tedy lze v případě, že se podaří eliminovat nepřátelskou protivzdušnou obranu.

Shození pumy Paveway IV

Jak by mohla Ukrajina nejlépe využít pumy Paveway IV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články