Poznejte pravou tvář 26. pluku, ochránce českého nebe

V Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi sídlí 26. pluk velení, řízení a průzkumu, který chrání český vzdušný prostor. Nepřetržitě.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Český vzdušný prostor je pod nepřetržitým monitoringem. Není letadlo, které by ho narušilo a příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu o něm nevěděli. Ochrana vzdušného prostoru nad naším územím je totiž hlavní náplní jejich práce. 26. pluk sídlí v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, ale radiotechnické systémy mají rozmístěny, a spravují, po celé České republice.

Nedotknutelný český vzdušný prostor

K plnění svého úkolu má 26. pluk vytvořenou jemnou strukturu radiotechnických jednotek a míst velení.  Zde se vyhodnocuje letový provoz a vytváří se zde rozpoznaný obraz o vzdušné situaci nad Českou republikou. Přehled o letovém provozu nicméně systémy zpracování dat neposkytují jen v našem vzdušném prostoru, ale jsou ho schopny sestavit i mimo něj. Radiotechnické roty a středisko řízení a uvědomování tak mj. hraje důležitou roli v aliančním systému protivzdušné obrany NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System).

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Radiolokátor RAT-31DL ve východočeské obci Nepolisy

Sedm radiotechnických rot 26. pluku je po ČR rozmístěno tak, aby ji byly schopny nepřetržitě pokrývat po celém jejím území. Výstupy z jednotlivých radiolokátorů jsou předávány středisku řízení a uvědomování (Control and Reporting Centre). V něm jsou identifikovány a posléze za použití dalších zdrojů (radary, vojenské pasivní sledovací systémy) vytvořená tzv. sdružená informace o vzdušné situaci.

Služba je náročnější než jinde

Služba u tohoto pluku je vysoce specifická. První část těžiště spočívá v jednotlivých specializacích (souvisí se střežením vzdušného prostoru), druhá pak v pracovní době. Vojáci 26. pluku plní úkoly ve 24 hodinových směnách. V současné době je jejich práce ztížena vládními nařízeními, kvůli kterým museli, krom jiného, ještě více snížit sociální kontakty v rámci pracoviště. 26. pluk také mezi prvními zahájili antigenní testování operačního a technického personálu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Pracovníci sekce identifikace – O pohybech všech letounů ve vzdušném prostoru ČR bezpečně vědí

Vojáci působící na radiotechnických rotách byli navíc vysílaní do zdravotnických a sociálních zařízení po celé republice, aby pomohli s péčí o nemocné v době koronavirové pandemie. Od listopadu 2020 vyslal 26. pluk na pomoc těmto zařízením několik desítek vojáků, přičemž většina z nich úkol plnila více než 2x. Nicméně provoz radarů nebyl i přes to nijak ovlivněn či omezen a monitoring vzdušného prostoru ČR si udržel svůj standard.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články