6 radarů a 6 dalších pozoruhodných vlastností ruské stíhačky Su-57 Felon, díky níž je dle Ruska lepší než jakákoliv konkurence

Na světě létají jen 4 letadla 5. generace, a jedním z nich je ruský Su-57 Felon. Ačkoliv ho vlastní v počtu jenom pár desítek, rádo jeho vlastnosti vyzdvihuje.

Ruská stíhačka Suchoj Su-57 i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na konci roku 2020 zařadilo Rusko do výzbroje vlastní bojové letouny Suchoj Su-57 Felon. I s prototypy jich sice existuje jen něco málo přes 20 (i když jich má letos vzniknout dalších asi 10), ale o to více jsou ukázkou síly ruských zbraní. Letadlo má mít nejméně 7 pozoruhodných vlastností, díky nimž je údajně schopno předčít jakoukoliv konkurenci.

Šestice radarů

Obecně mívají bojové letouny pouze jeden radar, na který se jejich piloti 100% spoléhají; zato ruský Suchoj Su-57 jich mí mít celkem 6. Jedná se o hlavní radar typu AESA, ale i o systémy umístěné na dalších místech, které by měly pilotovi poskytovat pohled kolem celého letadla. O kolik je toto uspořádání lepší než tradiční, je otázkou – i když by mohlo platit, že více očí více vidí, ale záleží to také (nebo spíše zejména) na kvalitě radarů.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Střela R-77M

Pokud bude Suchoj Su-57 vidět díky svým radarům dostatečně daleko a zaznamená nepřítele, může proti němu použít střelu R-77M s dosahem až 200 kilometrů. Ty nosí ve vnitřním zbraňovém prostoru, čímž si zachovává schopnost stealth. Ze západních střel se jí vyrovná jen jenom evropský Meteor, ale ten bude do Lockheed Martin F-35 Lightning II integrován až v roce 2027.

Střela vzduch-vzduch R-77 iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA
Střela vzduch-vzduch R-77

Dlouhý dosah

Aktuálně nejmodernější ruský letoun byl zkonstruován tak, aby pokryl i obří rozlohu Ruska – má tedy dlouhý dolet, který vychází s přídavnými nádržemi na až 4 500 kilometrů. Jde o dosah, s nímž se Západní stroje nemohou rovnat, ale třeba Čína deklaruje u svého letounu Chengdu J-20 Mighty Dragon s přídavnými nádržemi až 5 500 kilometrů. Kratší dolet lze ale někdy řešit nasazením tankovacích letadel (i když v bojové zóně spíše hůře).

Koncept stealth tankeru

„Neviditelný“ letoun je reálný: Boeing by mohl vyvinout stealth tanker a transportní letoun, oba by mohly kroužit nepříteli přímo nad hlavou

Laserová ochrana

Na trupu ruského Su-57 Felon má být instalovaný systém laserové ochrany, který je údajně účinný hlavně proti infračerveně naváděným střelám. Jejich navádění by měl účinně rušit a chránit tak letoun při souboji na kratší vzdálenosti, případně proti některým protiletadlovým střelám. Má jít přitom o systém podobný tomu na vrtulnících Kamov Ka-52 Alligator; jak je účinný, zůstává otázkou, řadu vrtulníků už totiž Ukrajina sestřelila.

Skvělá manévrovatelnost

SSSR a Rusko se obecně snažily dělat letouny s velmi dobrou manévrovatelností, a Suchoj Su-57 není výjimkou. Například oproti americkému letadlu F-35 je přímo excelentní. Jak Rusko uvedlo, dává mu to velikou výhodu při boji z blízka, ale na druhou stranu odborníci předpokládají, že budou letecké souboje vedeny spíše za hranicí viditelnosti piloty.

iZdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY
Start letounu Suchoj Su-57

Potřebuje krátkou dráhu

Rusko pokračovalo v tradici vývoje letounů, které nepotřebují žádná kvalitní letiště (snad proto, že jich v Rusku ani tolik není), takže stačí i Su-57 pouze krátká dráha, a navíc zvládá i provizorní plochy. Oproti ruskému má přitom Západ mnohem silnější letectvo, ale právě tato vlastnost může pomoci letounům Suchoj Su-47 přežít, neboť je bude možné rozptýlit a schovat. Podobné taktiky dnes úspěšně využívá proti ruskému letectvu Ukrajina.

Letoun Su-27 při přistání

Video: ukrajinský Suchoj Su-27 dokáže vzlétnout i přistát na obyčejné (a dost malé) meziměstské silnici; zato pro F-16 je to problém

Hypersonický Kinžál

Letouny Su-57 byly upraveny, aby dokázaly odpalovat hypersonické balistické střely Ch-47M2 Kinžal. Podobnou zbraň neumí nést žádný jiný letoun páté generace, i když na druhu stranu je to řešení nelogické. Felon nesoucí Kinžal pod trupem totiž ztrácí vlastnost stealth, a je tak snáze vidět na radaru. Kinžal má přitom dosah 2 tisíce kilometrů, takže není důvod, aby ho nosila vzácná a drahá letadla páté generace, když to mohou dělat starší stroje, které je rovněž zvládnou odpalovat z bezpečné vzdálenosti.

Jak hodnotíte schopnosti Suchoj Su-57?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články