Už letos má vzlétnout vůbec první letoun 6. generace na světě, americký: má ovládat drony a nosit zbraně dosud neznámé

Po více jak 10 letech vývoje se konečně dostane nový strategický bombardér Spojených států do vzduchu. Má ovládat drony a nosit dnes neexistující zbraně.

B-21, americký bombardér 6. generace i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Pro americké letectvo se stane rok 2023 významným milníkem, protože pravděpodobně vyšle do vzduchu svůj první letoun šesté generace. Nebude se ovšem jednat o víceúčelový bojový letoun, ale o strategický bombardér. Známý je pod označením Northrop Grumman B-21 Raider a v budoucnu by se měl stát páteří bombardovacích sil Spojených států. Postupně má pak nahrazovat starší typy letadel, mj. i bombardér B-2 Spirit.

Bombardér B-21 bude létající křídlo

O bombardéru toho moc známo není, neboť je stále ještě ve vývoji, potažmo testovací fázi, ačkoliv některé detaily už na veřejnost pronikly. Ví se kupříkladu jak vypadá, protože ho americké letectvo v prosinci 2022 oficiálně představilo. Zatím však neprozradilo, jaké má rozměry a jakých dosahuje výkonů. Stejně jako u posledního postaveného bombardéru, tedy Northrop Grumman B-2 Spirit, jde ale o létající křídlo. Oproti tomu má být nicméně o něco menší.

B-21 Raider iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
B-21 Raider při jeho představení

Výrobce Northrop Grumman o letadlu tvrdí, že se jedná čistě o digitální stroj bez jakýchkoliv analogových součástek. A právě digitalizace mu má zajišťovat řadu vlastností, které jsou pro současné stroje doslova nemožné. V minulosti letectvo tvrdilo, že by měl být bombardér B-21 platformou pro sběr zpravodajských informací, bitevní manažer i stíhací letoun. Dá se tedy předpokládat, že bude mít rovněž možnost útočit i na jiná letadla.

Bombardér B-21 ponese zbraně dnes neexistující

B-21 Raider má nést celou škálu různých zbraní. Je jisté, že půjde o klasické nebo jaderné pumy, stejně jako o střely s dlouhým doletem. Konstrukce letounu má být přitom modulární a odborníci předpokládají, že by měl později nosit výzbroj dnes ještě neexistující. Bombardér by mohl mít také aktivní obranu a být schopen velmi úzce spolupracovat s drony; a to nejen s těmi v blízkosti, ale i se vzdálenějšími, které by ho mohly doprovázet a chránit.

Nemá se ale jednat o jediný letoun tohoto typu, odborníci jich předpokládají hned několik, ačkoli bombardér B-21 je zatím nejpokročilejší. Třeba Čína totiž vyvíjí podobný letoun Xian H-20 a nelze pochybovat, že se to jejím konstruktérům podaří. Větší otazníky jsou však nad projektem ruského letounu označovaného jako Tupolev PAK DA. Ačkoliv Rusko tvrdí, že na konstrukci pracuje, je velikou otázkou, zda ji dotáhne do konce. Podobné letouny nejsou levné, třeba cena bombardéru B-21 je odhadována na 17,5 miliardy Kč. Ve vývoji je pak i britská stíhačka 6. generace.

Kdy by mohl být B-21 zařazen do výzbroje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články