Britové vyvíjí vlastní stíhačku 6. generace Tempest: bude tím nejlepším ve světovém žebříčku, její havárie bude téměř nemožná

Aby Britové udrželi krok, vyvíjí stíhací letoun 6. generace, který by se vyrovnal americkým i jiným konkurentům. Nabízet má až neuvěřitelné schopnosti.

Britská stíhačka 6. generace Tempest i Zdroj fotografie: Královské letectvo (Royal Air Force)
                   

Stíhací letouny páté generace jsou dnes standardní leteckou silou všech pokročilých armád. I Česká republika plánuje pořízení vlastních bojových letounů F-35, které by měly v brzké budoucnosti chránit naši vlast i spojence. A ačkoliv se jedná o vysoce pokročilé kusy technologie, je potřeba na obraně pracovat neustále. Kupříkladu Britové začali s vývojem vlastního letou šesté generace, jehož vlastnosti vzbuzují údiv už na papíře. Zavedeny by přitom měly být do roku 2035.

Stíhačky Tempest budou číst myšlenky

Zní to možná trochu nadsazeně, ale v podstatě tomu tak je. Nově vyvíjená stíhačka nese označení Tempest a je součástí nového britského projektu British Future Combat Air System. Tedy volně přeloženo jako „Britský vzdušný bojový systém budoucnosti“. Tato vysoce pokročilá zbraňová platforma bude vybavena technologiemi, které budou samy reagovat na extrémní a nezvyklé situace, s nimiž se pilot bude potýkat.

Součástí celého systému bude i nová senzorická přilba, která bude jak sledovat celkovou kondici pilota, tak zkoumat jeho mozkové vlny, reakce a zvyky. Během opakovaných letů pak budou tyto informace ukládány a dále zpracovávány. Tím dojde nejenom ke zmapování specifických vlastností pilota, ale také dopomohou k individuálnímu zkvalitnění výcviku, což se projeví v bojové efektivitě.

Celý systém bude schopen autonomního jednání

Tím ale výčet nekončí. Jednou ze stěžejních vlastností umělé inteligence systému je ochrana pilota v kritických situacích. Například pokud systém vyhodnotí, že pilot není schopen kontroly nad strojem, převezme jeho ovládání sám. Navíc dokáže určit důvod imobility pilota a zvládne i podobnou situaci předpovědět z aktuálních lékařských dat. Tím se samozřejmě sníží možnost fatálního selhání lidského faktoru a počet případných nehod klesne na minimum.

izdroj fotografie: flickr

Nelze však zapomenout, že půjde hlavně o bojový prostředek. Přesný seznam bojových schopností umělé inteligence je pochopitelně utajen, s určitostí je však možné říci, že půjde hlavně o zlepšení zaměřovacích systémů, a dokonce by mohlo dojít i k přímému převzetí kontroly nad vystřelenými raketami. Takto kontrolované střely by se staly přesnějšími a hlavně (ne)bezpečnějšími. Třeba v případě mylné identifikace cíle by bylo možné již vystřelenou raketu deaktivovat ještě za letu. Alespoň malý vhled do budoucnosti dává Královské letectvo pomocí 3D modelu.

Na vývoji se podílí špičkové firmy

Jelikož se jedná o vysoce utajenou, atraktivní a nákladnou činnost, bylo k celému projektu připuštěno jen několik vybraných společností. Kromě firmy BAE Systems, která celé akci poskytla technické zázemí, jde ještě o MBDA UK, Leonardo UK, a také o tradičního dodavatele pohonných jednotek, firmu Rolls-Royce. Každá z těchto společností představuje to nejlepší, co může britský průmysl nabídnout. Vedle toho se ale vyrojily i zmínky o ruském nadzvukovém bombardéru PAK DA nebo o rovněž federativní stíhačce 6. generace Mig-41.

Nakolik jsou cíle RAF reálné?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články