Historicky největší letadlová loď Velké Británie, Queen Elizabeth, patří mezi nejsilnější na světě, na americké ale hodně ztrácí

Největší britská letadlová loď patří mezi nejsilnější i největší na světě, a má velký význam v silách NATO. Oproti některým gigantům ale pořád ztrácí.

Letadlová loď Queen Elizabeth Velké Británie i Zdroj fotografie: Dave Jenkins / Creative Commons / CC BY
                   

Britské námořnictvo aktuálně provozuje dvě největší vojenská plavidla ve své historii, ačkoliv jedno z nich je kvůli utrpěným poškozením dlouhodobě v loděnici. Jedná se o letadlové lodě HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales, třída těchto plavidel se jmenuje po první z nich. Ale i když jde o jedny z největších vojenských lodí světa, za americkými a nově budovanými čínskými v mnoha ohledech zaostávají. V síle britského námořnictva přesto znamenají velký posun.

Queen Elizabeth má skokanský můstek

Třída britských letadlových lodí je veskrze nová, Queen Elizabeth vstoupila do aktivní služby na konci roku 2017, a její sesterská loď o dva roky později. Jedná se o plavidla s konvenčním, a nikoliv jaderným pohonem, takže jsou odkázána na tankery. Mají také tzv. skokanský můstek namísto katapultů, tedy jako veliké americké letadlové lodě, což omezuje možnost operací z jejich paluby. Svou velikostí a silou ale patří k těm největším plavidlům na světě.

Americká obojživelná útočná loď USS America, britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth a japonský vrtulníkový torpédoborec JS Ise iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie / Creative Commons / OGL
První je americká obojživelná útočná loď USS America, po ní následuje britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth, a jako poslední je japonský vrtulníkový torpédoborec JS Ise

Obě britské lodě mají na délku shodně 284 metrů a výtlak 65 tisíc run – pro srovnání, nové americké letadlové lodě třídy Gerald R. Ford jsou dlouhé 333 metrů a jejich výtlak je 100 tisíc tun. Plavidlům Spojeného království nechybí integrovaný plně elektrický pohon, jemuž dodávají energii dva alternátory s plynovou turbínou a 4 dieselové motory. Schopna jsou dosahovat rychlosti až 32 uzlů, což je srovnatelné s americkými s jaderným pohonem, a dokáží doplout do vzdálenosti až 19 tisíc kilometrů, poté musí doplnit zásoby.

Výzbroj lodě tvoří letouny F-35B

Na Queen Elizabeth může být ubytováno až 1 600 sob, a kromě posádky, pilotů a mechaniků i 250 vojáků. Již zmíněný skokanský můstek znamená, že mohou z paluby vzlétat jenom letadla typu STOVL, což loď omezuje na Lockheed Martin F-35B Lightning II, neboť kromě katapultu postrádá i záchytná lana. Na palubě jich může být až 36, a dále z ní operuje 12 vrtulníků jako Boeing Chinook nebo Merlin HM2. Loď je vybavena trojicí systémů Phalanx CIWS na obranu proti přilétajícím střelám, ale hlavní obranu mají zajišťovat doprovodná plavidla.

Britská letadlová loď se vydala na první velkou misi v druhé polovině roku 2018, kdy přeplula Atlantik a navštívila New York a Karibik. V roce 2021 se spolu s doprovodem vydala až do Japonska a Jižní Koreji, kde se účastnila společných cvičení s japonským či americkým námořnictvem. Prince of Wales se pak stal v roce 2022 velitelskou lodí pro námořní síly NATO s vysokou připraveností, ale v srpnu 2022 se u něj projevila porucha vnější spojky pravé vrtule, v důsledku čehož má být do podzimu 2023 na opravě.

Operace na palubě letadlové lodě HMS Queen Elizabeth

Jak hodnotíte britské lodě třídy Queen Elizabeth?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články