Nejschopnějším letounem 4. gen. bude Dassault Rafale F5: detekuje i stealth letadla a hravě překoná Eurofighter Typhoon i MiG-35/Su-35

NÁZOR: Vylepšený francouzský letoun Rafale verze F5 by měl některými schopnostmi překonávat všechny své rivaly, a dokonce by mohl detekovat stealth letadla.

Letoun Dassault Rafale při startu i Zdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Francouzské víceúčelové letouny Dassault Rafale zaznamenaly v posledních letech hned několik exportních úspěchů, neb je některé letectva vyhodnotila jako možná nejlepší ze 4. generace. V připravované verzi F5 má být přitom letoun ještě posunut na vyšší úroveň a překonávat tak své soupeře hlavně v oblasti detekce. Zajistit to má nejnovější typ radaru s označením RBE2-XG; ten má údajně překonávat všechny dosavadní radary nejnovějšího typu AESA.

Uvidí i stealth letouny na velkou dálku

Přesné parametry nejnovějšího radaru zatím nejsou oficiálně známy, ale podle informací, které unikly na veřejnost, má mít mimořádné schopnosti díky nitridu galia použitého na jeho konstrukci, a své zásluhy má i velmi schopná umělá inteligence. Díky tomu by měl mít detekční schopnosti dosud u leteckých radarů nevídané. Na velkou vzdálenost by mohl odhalovat i stealth letouny 5. generace nebo malé cíle včetně mikrodronů.

Radar RBE2 na letounu Dassault Rafale iZdroj fotografie: Thales
Radar RBE2 na letounu Dassault Rafale

Už jenom díky tomu by se měl značně zvětšit rozestup mezi ním a některými jeho evropskými konkurenty jako je Eurofighter Typhoon nebo Suchoj Su-35 Flanker-E:

  • do Eurofighter Typhoon je teprve nově montován běžný radar typu AESA, zatímco Rafale je má už v současné verzi RBE2, a RBE2-XG bude ještě výrazně lepší
  • Suchoj Su-35 má pak radary staršího typu PESA, i když o AESA se u nich mluví také

Již před více než 2 lety však letouny Dassault Rafale při testech v Egyptě v oblasti detekce doslova deklasovaly ruské Suchoje Su-35, a není pochyb, že nový francouzský systém rozdíl ještě zvýší.

Rafale používá nejvýkonnější střelu v NATO

Francouzské letouny Dassault Rafale jsou schopné využívat radarově naváděné střely MBDA Meteor, což jsou nejvýkonnější střely vzduch-vzduch ve výzbroji zemí NATO. Ty mohou zasahovat cíle do vzdálenosti až 200 km a zvýšený dosah radaru by mohl znamenat výhodu, ačkoliv letouny Eurofighter Typhoon je používají také. Oproti tomu ruské Suchoje Su-35 mají střely R-37M s dosahem až 398 km, ačkoliv radary by měly mít slabší.

Francouzské letadlo Mirage 2000

40leté letouny Mirage 2000 mohou zásadně podpořit Ukrajinu, bývaly tahouny francouzského letectva a mají unikátní konstrukci

Dassault Rafale F5 by měl být navíc schopen užívat i v současné době vyvíjenou hypersonickou střelu ASN4G, v důsledku čehož bude ještě nebezpečnější. Aktuálně má francouzské letectvo k dispozici nadzvukové střely ASMP s jadernými hlavicemi o síle až 300 kilotun, které jsou součástí jejího jaderného odstrašení. Rychlost mají až Mach 3 a dolet přes 500 kilometrů – ale hypersonická střela, která je nahradí, se má pohybovat rychlostí až Mach 8.

Za jak kvalitní považujete letouny Dassault Rafale F5?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články