Ukázkou vyspělosti je 100% ukrajinský dron Raybird-3: na nebi vydrží i 24 hodin a nerozhodí ho ani silné rušení, vznikal již před válkou

NÁZOR: Průzkum pomocí dronu hraje v moderním konfliktu klíčovou roli, a ten ukrajinský nejenom hodně snese, ale také vydrží na obloze opravdu dlouho.

Ukrajinský dron Raybird 3 i Zdroj fotografie: Skyeton
                   

Válka na Ukrajině opět ukazuje, jak moc je důležité mít svého nepřítele téměř neustále pod dohledem a sledovat každou jeho činnost. To je ale možné jenom za pomoci dronů s kvalitní výbavou, a hlavně výdrží, neboť se letouny nemohou stále střídat. Schopný stroj tohoto typu zvládla zkonstruovat ještě před válkou i Ukrajina, známý je pod civilním označením Raybird-3, a v případě určení pro ozbrojené síly je označovaný jako ASC-3.

Armáda ho přijala velmi rychle

Dron Raybird-3 je dílem ukrajinské společnosti Skyeton, která začala s jeho vývojem již v roce 2014, a o dva roky později dostala první exemplář ukrajinská armáda. Je pravděpodobné, že měla veliký zájem, protože v té době probíhal zamrzlý konflikt na Donbase, a sledování činnosti nepřítele bylo nesmírně důležité. Výhodou tohoto typu dronu je, že na obloze vydrží dokonce déle než 24 hodin, a přitom je velmi lehký a relativně kompaktní. Odkázaný navíc není jenom na GPS, pohybovat se tedy dokáže i v silně rušeném prostředí.

Dron Raybird 3 na katapultu iZdroj fotografie: Skyeton
Dron Raybird-3 na katapultu

Podle dostupných údajů je hmotnost samotného dronu pouhých 23 kilogramů a vybaven je čtyřtaktním benzinovým motorem s nádrží na 9 litrů paliva (benzinové mají mimochodem i jiné drony, obvykle ale větší jako Bayraktar nebo Shahed). To vystačí na dlouhý let, protože průměrně spotřebuje jen 300 gramů pohonných hmot za hodinu, záleží na rychlosti a zatížení. Jeho max. rychlost je 120 km/h, i když při úsporném letu bude jistě pomalejší. Může operovat ve výšce až 5 kilometrů a od řídícího stanoviště být vzdálen až 120 kilometrů.

Raybird-3 umí využít nahrané mapy

Výhodou dronu je, že je vybaven poměrně sofistikovaným navigačním systémem. V případě vysazení signálu GPS používá inerciální navádění, ale opravdovou výhrou je využití nahraných elektronických map v jeho systému, s jejichž pomocí se dokáže navigovat. Dron je vybaven denní kamerou s HD rozlišením, a pochopitelně i kamerou noční. Obraz je pak za pomoci datalinku přenášen k obsluze v aktuálním čase.

Ukrajinský tank T-84 Oplot

„Nezničitelné“ ukrajinské tanky T-84 i po roce války přežívají a ničí: dosud nejspíše nepadl jediný z nich, ale Ukrajina jich má jen hrstku

Celý systém včetně letounu má hmotnost kolem 200 kg, což zahrnuje i řídící stanici a speciální katapult, z něhož dron startuje. Vše je z důvodu lepšího transportu a maskování složené, ale ke startu je možné připravit Raybird-3 zhruba za 15 minut. Provozovatelem dronu pak není jen ukrajinská armáda, firmě se jej podařilo udat i v zahraničí, konkrétně v některých zemích Afriky a Asie. Sloužit však nemusí jen v armádě, může třeba i hlídkovat v oblastech výskytu pytláků nebo při požárech. Dron lze totiž vybavit přístroji na přání zákazníka.

Útok dronu

„Útok drony na Moskvu ukazuje, že je Kyjev připraven pokoušet osud,“ řekl vůdce Doněcka

Vzhledem k výčtu schopností, nízké hmotnosti a velmi dlouhému provozu je tak možné bez nadsázky tvrdit, že se jedná o zajímavou ukázku vyspělosti ukrajinského zbrojního průmyslu. A to i přesto, že lze označit tuto východní zemi za rozvojovou. Pochopitelně ale nelze tvrdit, že by se jednalo o spásnou zbraň, která rázem vyhraje válku (jak by jistě chtěli mnozí opáčit), ačkoliv je reálné, že minimálně v některých oblastech bude značnou pomocí.

Jakou důležitost připisujete pozorovacím dronům ve válce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články