Velmi dobré řešení, jak dodat Ukrajině i desítky francouzských střel SCALP-EG: lze je recyklovat za 1/4 ceny nových

Řízené střely odpalované z letadel jsou většinou velmi drahými zbraněmi s ničivými účinky. Pokud je tedy lze sehnat levněji, je to pro jejich uživatele výhra.

Střela Storm Shadow/SCALP i Zdroj fotografie: Uživatel Dassault Rafale weaponry / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina již dostala celou řadu vyspělých západních zbraní, a mezi nejužitečnější z nich patří řízené střely SCALP-EG, případně jejich britské obdoby Storm Shadow. Jejich největší slabinou je nicméně skutečnost, že jich mají Velká Británie i Francie jenom velmi omezené množství, a i jejich produkce je opravdu malá. Když se proto najde způsob, jak jejich použitelný počet zvýšit – a ke všemu za nevelké peníze – je to velmi dobrá zpráva.

Ukrajinci mohou využít „prošlé“ střely

Stealth třely SCALP-EG začala Francie dodávat na Ukrajinu zhruba v polovině roku 2023, ovšem problém je, že jich ani francouzské ozbrojené síly nemají mnoho, a rozhodně jí nemohou poskytnout všechny, neboť si jich musí významný počet nechávat pro sebe. A jelikož není jejich výroba rychlá, hledají se způsoby, jak jejich počet co nejvíce navýšit. Defence-Ua uvádí, že jednu z možností je použít střely s prošlou životností, případně střely kanibalizované.

Takovýchto střel má mít Francie desítky kusů – nejsou však okamžitě použitelné – je třeba je důkladně zkontrolovat a vyměnit nebo doplnit chybějící díly, což se údajně daří, a navíc za cenu cca 1/4 nákladů nové střely. Původně přitom byly určeny k likvidaci, která by také něco stála, ačkoliv renovované střely nejspíše nemají příliš dlouhou životnost – to ale nemusí vadit, pokud je Ukrajina co nejdříve použije. Francie pak také hledá střely, jejichž životnost brzy vyprší – ty pošle Ukrajincům a naopak je nahradí novými s mnohem delší životností.

Střely SCALP-EG již zničily třeba ponorku

SCALP-EG nebo Storm Shadow jsou pro Ukrajinu velmi důležité, patří totiž mezi to nejlepší, co má. EuroMaidanPress uvádí, že dříve dokázaly zasáhnout řadu významných cílů, třeba ponorku třídy Kilo Rostov na Donu. Ve vnitrozemí pak mohou ničit bunkry či logistické a velitelské uzly v místech, kam jiné zbraně nedosáhnou. Ukrajina také ve spolupráci s Velkou Británií a Francií upravila pro použití střel staré sovětské bombardéry Suchoj Su-24 Fencer.

Odpálení střely GLSDB

Rusům může na Ukrajině pěkně zatopit nová raketa pro M142 HIMARS s dosahem až 160 km. A mohou jí být statisíce kusů

Střela SCALP-EG/Storm Shadow byla do výzbroje zavedena v roce 2003. Wikipedia uvádí, že je 5,1 metrů dlouhá a 1 300 kilogramů těžká, a v jejím nitru je speciální penetrační hlavice o hmotnosti 450 kilogramů. Pohybuje se přitom vysokou podzvukovou rychlosti v malé výšce, takže ji je obtížné odhalit a sestřelit. Její dosah je až 550 kilometrů, i když exportní verze má dolet jenom 290 kilometrů. Střela je naváděna kombinací inerciálního a satelitního navádění spolu s terénním mapováním a TERPROM, což jí zaručuje vysokou přesnost.

Střela SCALP-EG na letounu Suchoj Su-24

Jak Ukrajině pomohou desítky zrenovovaných střel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články