ČR bude mít roční náklady na provoz jediné F-35 zhruba 205 milionů, může to však být i více. AČR celkem vydá 172 miliard korun

Bojové letouny F-35 budou stát Českou republiku rekordní částku. Nejde jenom o sumu za nákup, ještě dražší bude údržba a provoz.

F-35, Dny NATO Ostrava 2023 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

České letectvo bude za několik let vyzbrojeno moderními bojovými letouny 5. generace Lockheed Martin F-35 Lightning II, přičemž půjde o historicky nejdražší zakázku na pořízení nějaké výzbroje do českých ozbrojených sil. Již samotná cena letounu vzbuzuje mezi mnohými odpůrci nákupu pozdvižení, ale nebude jediným a nejvyšším nákladem s ním spojeným. České letectvo – a tedy i rozpočet České republiky – se bude muset vypořádat také s údržbou a provozními náklady, které budou ještě vyšší než pořizovací cena.

Provoz jedné F-35 bude stát 205 milionů ročně

Za 24 letounů F-35 má Česká republika zaplatit 150 miliard korun, uvádí na svých internetových stránkách české ministerstvo obrany. Nejde však o jedinou částku, s níž musí v souvislosti s nimi počítat – celkové náklady do roku 2069 totiž odhaduje na 322 miliard korun. Z toho lze odvodit, že na provozní náklady, údržbu a další záležitosti jednoho letounu bude zapotřebí více než 7 miliard korun, což je zhruba 205 milionů za rok.

Letoun F-35A v letu iZdroj fotografie: Pxhere
Letoun F-35A, který si pořizuje AČR i mnoho dalších zemí NATO

Jde pouze o hrubé odhady, protože mají letouny dorazit mezi lety 2031 až 2035, a v průměru tak budou ve službě zhruba 35 let. Do čísel může pochopitelně zasáhnout i inflace a v reálných cenách daných let mohou být nakonec jiná. Výdaje může ale změnit např. i vliv kurzu koruny nebo nějaká událost, s níž dnes nikdo nepočítá. Není ani vyloučeno, že budou čeští piloti letouny používat déle než do roku 2069, což dnes nemůže nikdo predikovat.

Už americké odhady byly podhodnocené

Skutečnost, že odhady českého ministerstva obrany mohou být od reality odlišné, dokazují i zkušenosti ze Spojených států amerických. Bloomberg uvádí, že náklady na údržbu tamních F-35 jsou nyní o 44% vyšší než stanovila predikce z roku 2018. Náklady by americké letectvo, námořnictvo i námořní pěchota mohly snížit, ale jen tehdy, že by s letadly piloti méně létali – to by však mělo negativní vliv na bojeschopnost a připravenost pilotů na akci.

F-35 s výzbrojí v podvěsu

„Invaze“ F-35 zabijí evropský vojenský letecký průmysl. Evropské země by se měly spojit, záležet bude na letounu 6. generace

Česko kupuje letouny F-35A, což je varianta pro operace z pozemních základen, a Military doplňuje, že existují ještě verze pro letadlové lodě (C) a s krátkým startem a kolmým přistáním (B). Výhodou letounu je senzorový balíček, který shromažďuje a distribuuje více informací než kterýkoliv stíhač v historii, což dává operátorům rozhodující výhodu nad protivníky. Jde o víceúčelový letoun, který má schopnost stíhacího boje, útoku na pozemní či námořní cíle, ale jde také o skvělého průzkumníka, a disponuje i pokročilým stealth.

Údržba letounu F-35A

Jak bude podle vás český státní rozpočet zvládat náklady na letouny F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články