Rusko může na Ukrajinu zaútočit vesmírnou raketou Sojuz s 6,5 tunami výbušnin; hrozí však, že zasáhne samo sebe

NÁZOR: Rusko se nerozpakuje bombardovat ukrajinská města různými střelami nebo balistickými raketami. Zkusit hlavici dopravit vesmírným nosičem by však byl jiný level.

Ruská vesmírní raketa Sojuz k útoku na Ukrajinu i Zdroj fotografie: Uživatel Pavel.Shulekin / Creative Commons / CC BY
                   

Od začátku války čelí Ukrajina mohutnému bombardování. Zasahovány však nejsou jenom civilní cíle, ale ve velkém samotná města a civilní infrastruktura. Ruské střely, balistické rakety nebo drony zasahují pravidelně obytné budovy, obchodní domy, sklady obilí nebo rozvodny elektřiny. Všechny použité zbraně mají přitom nějaké standardní rozměry a hlavice o hmotnosti řádově stovek kilogramů. K mohutnějšímu konvenčnímu úderu však může Rusko využít i balistickou raketu s několika tunami výbušnin, kterou by poslalo z vesmíru.

Nahrávka má dokazovat debatu o raketě

Zdá se to možná šílené, ale ruští politici a odborníci na kosmonautiku vedli (a možná stále vedou) vážnou debatu o tom, že by do války proti Ukrajině zapojili prostředky ruského vesmírného programu. Portál MilIn uvedl, že o možnosti využít vesmírný raketový nosič vážně debatoval Dmitrij Rogozin, ruský politik a bývalý šéf Roskosmosu, a Dmitrij Baranov, ředitel raketového a kosmického střediska Progress. Z rozhovoru má údajně existovat nahrávka.

Debata se měla týkat využití vesmírného nosiče pro útok na některé z ukrajinských měst. Vypuštěna by přitom měla být z kosmodromu Pleseck na severu Ruska, ale Dmitrij Baranov v debatě upozorňoval na možné problémy. Za první označil, že se předměty při návratu z vesmíru enormně zahřívají, a za druhý, že raketa připravená z předělaného vesmírného nosiče by byla nejspíše velmi nepřesná, a to s rozptylem 50 až 100 kilometrů.

Motory rakety Sojuz iZdroj fotografie: NASA
Motory rakety Sojuz, která by mohla být základem vesmírné balistické střely

Kdo zá třeba starý BM-21 Grad (i když i spoustu novější – ruské – techniky), mohl by si říci, že zrovna tohle Rusové za problém nikdy moc nepovažovali – prostě by těch raket odpálili více, aby dosáhli plošného efektu. Tady ovšem nejde o relativně malou střelu z raketometu, ale o mnohatunovou bestii (chápaje, že pouze hlavice by měla několik tun), a Rusko by asi nemělo k dispozici tolik raket. Co je ale mnohem větší problém, existovala by šance, že by dopadla na území samotného Ruska. Údajně to ale půjde do cca půl roku vyřešit.

Více než 6 tun výbušnin v raketě

Nelze pochybovat, že by se mohli v Rusku pokusit takový plán uskutečnit, protože disponují vcelku vyspělým vesmírným programem. Předělání by se nejspíše dočkala nějaká z raket Sojuz, a portál Astronautix uvádí, že třeba raketa Sojuz 11A511 má na výšku 45,6 metrů a její užitečné zatížení je 6 450 kilogramů. Jenom pro srovnání, taktické balistické rakety 9K720 Iskander mají bojovou hlavici o hmotnosti 480 až 700 kilogramů.

Ruská puma UPAB-1500B

„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Ani po úpravách by nejspíše nemohla být taková zbraň nějak extrémně přesná, ačkoliv dopad na obydlenou oblast by byl ničivý. Určitě by byla schopna zbourat třeba blok/y domů a poničit široké okolí, a následky by nejspíše znásobilo zbylé hořlavé toxické raketové palivo. Pokud by se navíc Rusko k něčemu takovému odhodlalo, nebyl by útok pravděpodobně porušením smluv o nepoužití zbraní hromadného ničení ve vesmíru – jednalo by se totiž o konvenční zbraň. Zásah obytné oblasti by však nejspíše byl válečným zločinem.

Start rakety Sojuz

Nakolik je smysluplné použít vesmírnou raketu jako zbraň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články