Rusko připustilo nedostatky svých dronů. Má průzkumné stroje, ale nedokázalo je naplno využít, postrádají důležité vlastnosti

Drony plní v největší míře průzkumné úlohy. Ovšem stále častěji mohou i útočit, a to buď naváděnou municí, nebo jako sebevražedné systémy.

i Zdroj fotografie: Uživatel Geektrooper2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Z probíhající války na Ukrajině existuje mnoho záběrů na sociálních sítích, které ukazují činnost dronů obou stran konfliktu. Naprostá většina z nich však byla pořízena ukrajinskou stranou, ruské jsou v menšině. To může naznačovat, že Ukrajina je ve využití různých bezpilotních strojů dále než Rusko. Během nedávného kulatého stolu měl tento fakt přiznat i Igor Ischuk, jenž pracuje na ruském ministerstvu obrany.

Dronů nemá Rusko dostatek

Nelze samozřejmě říci, že Rusko nemá drony a neumí je využít. Pravděpodobně to však není příliš efektivní a asi jich není dostatek. I když na začátku konfliktu mělo Rusko podle dostupných informací disponovat asi tisícem průzkumných strojů Orlan-10, které jsou nejspíše nejpočetnějším bezpilotním strojem ve výzbroji země. Jak se však ukazuje, ani takový počet není dostatečný. I proto Rusko nyní importuje íránské drony.

Podle Ischuka je největším problémem ruských dronů nenaplnění požadavků, které na tyto stroje vojáci měli. Podle něho je třeba, aby byly drony vybaveny navigačním systémem odolným proti rušení. V tomto případě by nejspíše nefungovaly takzvané protidronové pušky, jež ruší spojení mezi dronem a operátorem. Těch má Ukrajina i díky dodávkám ze zahraničí několik druhů. Stroje by prý potřebovaly i různé varovné prvky a systémy na přesné rozeznání přátel a nepřátel.

Ukrajinci umí nastražit léčku

Ruská vojska se prý potýkají s tím, jak se Ukrajinci naučili s nebezpečnými drony nakládat a využívat je ve svůj prospěch. Rusko stroje nejčastěji využívá k průzkumu a k navádění palby dělostřelectva nebo raketových systémů. Ukrajinští vojáci prý vytvářejí klamné cíle a čekají, až je dron objeví a navede na ně palbu. V ten okamžik mohou Ukrajinci odhalit pozice ruských baterií a spustit na ně odvetnou palbu, jež je zničí.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Orlan-10 na startu

Ruská armáda údajně postrádá v dostatečné míře i další schopnost, které se Ukrajinci naučili. Tou je využívání civilních dronů k útoku. Obě strany je nasazují jako průzkumné, ale Ukrajinci velmi často na drony věší různé typy granátů, jež pak na ruské vojáky shazují. Zvládají se s těmito improvizovanými systémy i velmi dobře trefit. Používají dokonce protitankové granáty, kterými mohou zničit obrněnou techniku. I když cíl přímo nezasáhnou, je takové shazování munice na pozice přinejmenším velmi frustrující.

Ovšem neznamená to, že by ruské drony byly zcela bezzubé. I ruská strana ukázala záběry, kde využití těchto strojů vedlo ke zničení hodnotných ukrajinských cílů. Relativně úspěšně si v poslední době vedou i dodané íránské drony. Rusko má ve vývoji již od roku 2011 velmi sofistikovaný dron Suchoj S-70 Ochotnik tvaru létajícího křídla. Ten v minulosti rádo prezentovalo a určitě by se dal velmi dobře využít. Zatím však má disponovat jen dvěma prototypy a ve výrobě nemá být dříve než v roce 2024.

Proč Rusko zaostává ve využití dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články