Video: Rusko zasáhlo své vlastní území přesně naváděnou střelou Ch-101 „plnou teroru“. Nehodu tají, byla však natočena civilistou

Střely Ch-101 používá Rusko k přesnému odstřelování cílů na celé Ukrajině. Jak se ale zdá, zbrojní embargo zřejmě narušilo jejich kvalitu.

Ruská střela Ch-101 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Jednou z největších hrozeb jsou pro Ukrajinu střely Ch-101 odpalované z ruských z bombardérů, které jimi mohou zasahovat cíle po téměř celém území státu. Letadla je přitom odpalují z bezpečí hluboko v ruském vnitrozemí. Ale zdá se, že ani tyto nejmodernější rakety v ruském arzenálu nejsou zázračnými zbraněmi. Podle zdokumentovaných záběrů totiž minimálně jedna na území Ukrajiny nedoletěla a zasáhla místo toho ruské území.

Střela Ch-101 skončila na poli

O nehodě, která se dle všeho stala 16. prosince 2022, ruská média mlčí. Někdo ji však natočil a zveřejnil na sociálních sítích. Ze záběrů je patrné, že jedna střela skončila ve Volgogradské oblasti. Nejspíše ale nezpůsobila žádné škody, protože se zdá, že leží na nějakém poli. Přesto vyvolává případ zamyšlení, zda jde o výjimečné selhání, nebo se jedná o opakovanou záležitost, která by mohla následovat u dalších ruských střel. Není to nicméně první takový případ, v minulosti třeba z ruského letadla spadla hypersonická střela Kinžál.

Někdo tvrdí, že může problém s kvalitou moderních ruských raket vyvolávat technologické embargo. Propaganda federace sice tvrdí, že pro ně využívá ryze ruské součástky, ale dle zjištění se ukázalo, že to není pravda. Střela Ch-101 obsahuje například dovážený navigační modul a pro její sestrojení jsou zapotřebí i moderní čipy. Ale i když by Rusko nemělo mít k takovým součástkám oficiálně přístup, stále střely vyrábí. Otázkou je, jaké součástky v nově vyrobených střelách používá a zda (ne)mají dopad na jejich kvalitu.

Střely Ch-101 jsou určené pro bombardéry

Ch-101 je nástupcem starší sovětské Ch-55 a jedná se o střelu s plochou dráhou letu s velkým dosahem. Její nejmodernější typ údajně dokáže zasahovat cíle vzdálené až 5 500 kilometrů. Nosičem střely je strategický bombardér Tupolev Tu-95 a Tupolev Tu-160. Ch-101 je 7,4 metru dlouhá, 2 200 až 2 400 kilogramů těžká, a nese bojovou hlavici hmotnosti 400 až 450 kilogramů.

Přesnost střel Ch-101 je udávána na 10 až 20 metrů, což je k ničení cílů v ukrajinské civilní infrastruktuře více než dostatečné. V poslední době ovšem nejsou tak účinné, jak bylo očekáváno. Nejde o zbraně odolné proti sestřelení, létají rychlostí pouze Mach 0,78. Zvláště moderní systémy protivzdušné obrany dodané ze západu jsou proti nim velmi účinné, a třeba Kyjev chrání i americký NASAMS. Existuje i varianta střely označovaná Ch-102 určená k dopravování jaderné hlavice.

Proč mohou selhávat moderní ruské střely?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články