Suchoj Su-75 má být budoucností ruského letectva, krom federace tomu ale nikdo nevěří. A to měl být konkurentem americké F-35

Rusko v roce 2021 slíbilo vyvinout lehký jednomotorový bojový letoun 5. generace, který by byl levnější než konkurenční. Jenomže investoři utekli, snad až na jednoho.

Letoun 5. generace Suchoj Su-75 i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Jsou tomu přibližně dva roky, co Rusko přišlo se „skvělou zprávou“ pro zájemce o letadla páté generace. Avizovalo, že postaví takový letoun s cenovkou do 30 milionů dolarů (asi 663 milionů korun), a dodá ho bez problémů i zemím, které nemají šanci dostat americké Lockheed Martin F-35 Lightning II, případně čínské Chengdu J-20 Mighty Dragon. Jednalo se o Suchoj Su-75 Checkmate, jehož vývoj měli de facto zaplatit zájemci ze zahraničí; jenomže ti postupně dávají dávají od projektu ruce pryč. Rusko ale věří, že by se mohla chytit Indie, jako kdysi s tanky T-90.

Arabský investor z projektu Su-75 odešel

Rusové mají v plánu prezentovat Su-75 Checkmate na letošním Aero India v Dillí, a doufají, že o něj bude mít indická vláda zájem. Na vývoj letounu totiž samo Rusko nejspíše nemá dost peněz, proto je vždy chtělo po budoucích uživatelích. Spoléhalo hlavně na Spojené Arabské Emiráty, které ale z projektu úplně vycouvaly. A ani zapojení Indie není jisté, protože má vlastní projekt letounu páté generace HAL AMCA, a vzhledem k válce na Ukrajině není ani jisté, čeho bude ruský zbrojní průmysl v příštích letech schopen.

Ačkoliv lze na internetu najít fotografie Su-75 ze zbrojních výstav, ve skutečnosti letoun vůbec neexistuje. Na fotografiích je totiž jenom model v životní velikosti, prototyp by nejdříve musela společnost Suchoj postavit. Tvrdí přitom, že by to pro ni nebyl problém, dokonce se objevily zprávy, že by mohl být hotov už v roce 2024, protože by využila mnoha technologií vyvinutých pro bojový letoun páté generace Suchoj Su-57 Felon. Ten je ale větší a dvoumotorový, i když přesné rozměry Checkmate známy nejsou.

Maketa Su-75 Checkmate iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Maketa Su-75 Checkmate s výzbrojí na výstavě v Dubaji

Nový by měl být nicméně motor, a to speciálně vyvinutý Saturn izdeliye 30, s nímž se ruští piloti mohou setkat i na vylepšených Su-57 z konce roku 2022, u nichž Moskva dokonce avizovala některé vlastnosti letounů 6. generace. Checkmate by měl díky takové jednotce dosahovat rychlosti Mach 1,8 až 2, a zároveň by měl mít schopnost supercruise, tedy letět nadzvukovou rychlostí i bez přídavného spalování. Dolet je pak udáván kolem 3 tisíc kilometrů.

Letoun Su-75 by unesl až 7 tun zbraní

Checkmate by měl být poměrně statný, na vnitřních i vnějších závěsnících údajně unese až 7 tun různé výzbroje, a chybět mu nemá ani vlastní kanon. Není ale jasné, kolik závěsníků by bylo skrytých v konstrukci, protože jen pokud jsou zbraně uvnitř, zůstává zachována schopnost stealth. Například u amerického F-35 Lightning jsou závěsníky 4, zatímco a u většího ruského Suchoj Su-57 jich je 6. Lze tedy předpokládat, že by letoun mohl nést všechny druhy ruských střel vzduch-vzduch, a to včetně R-37M s doletem 400 kilometrů.

Jako všechna letadla této generace by Checkmate disponoval schopností stealth a měl k dispozici radar typu AESA i další moderní vybavení. Mnohé by se pravděpodobně shodovalo s letounem Su-57, který by údajně měl být schopen jako jediný účinně proniknout ukrajinskou protiletadlovou obranou. Jestli ale Rusko investora nezíská, je nepravděpodobné, že by kdy sériová výroba začala. I když to možná dopadne jako se Suchoj Su-57, kterých má ruské letectvo letos obdržet hned 10 (doplní tak současných cca 21 kusů).

Nyní totiž soustředí všechny síly a prostředky hlavně na výrobu zbraní pro ukrajinské bojiště, a navíc je prioritou co nejrychlejší zavedení již existujícího Suchoj Su-57. Možná i proto federace zatím neposlala letoun nad ukrajinské bojiště, protože kdyby došlo k jeho sestřelení, znamenalo by to téměř jistě okamžitý nezájem ostatních zemí. Zatím tam navíc nedosahuje tak dobrých výsledků ani jiná technika, což může vyvolávat pochybnosti o celkovém zbrojním průmyslu Ruska. A bohužel pro něj to nyní vypadá, že zůstává jediné, kdo svým zbraním 100% věří.

Propagační video k Su-75 Checkmate

Jak veliké šance dáváte letounu Su-75 Checkmate?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články