Ruský bezpilotní bombardér „Holub“ nelze rušit a ještě hodně unese. Vojáky tak rozmetá až 12 granáty i v silně rušeném prostředí

Když je operátor schopný, dokáže s dronem bombardovat cíle s vysokou přesností. Větší možnosti přitom má, pokud ho nepřítel nedokáže nijak rušit.

Ruský dron Holub i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Také ruské ozbrojené síly používají stále častěji různé typy dronů, ať jde o průzkumné, sebevražedné nebo ty schopné shazovat granáty a mikropumy. Výhodou některých je, že se mohou vrátit k operátorovi a po dobití a přezbrojení znovu vyrazit do útoku. Je ale třeba, aby s nimi operátoři dokázali cíl trefit, což jim ovšem může komplikovat ztráta kontroly v rušené oblasti. Tento problém by měl nicméně řešit třeba ruský dron zvaný Holub.

Holub unese těžkou 82mm minometnou munici

Nový ruský dron Holub není na první pohled nijak výjimečný. Jde o kvadrokoptéru, což je asi nejčastěji používané konstrukční řešení hlavně u různých komerčních dronů, které jsou často předělávány na drony sebevražedné nebo bombardovací. Jeho výhodou má být na jeho velikost relativně vysoká nosnost, kdy má být schopen v revolverovém zásobníku nést 12 granátů VOG-17 nebo 1 minometný projektil ráže 82 milimetrů, uvádí MilIn.

Voják drží minometnou munici ráže 82 milimetrů iZdroj fotografie: Výcviková mise NATO v Afghánistánu / Creative Commons / CC BY-SA
Voják drží minometnou munici ráže 82 milimetrů

Celková nosnost dronu je 6 kilogramů. RuaVia uvádí, že se dokáže pohybovat rychlostí 40 km/h a dolet je 10 kilometrů ve výšce 500 metrů. Zejména má však mít ovládání odolné proti různému rušení – údajně totiž používá nerušené frekvenční pásmo. Neznamená to ale, že by v budoucnu nemohlo být rušeno i to. Dron má mít také schopnost strojového vidění a dokáže autonomně rozpoznat vhodné cíle a vznášet se nad nimi.

Ničit bude hlavně vojáky, a to i v zákopech

Cílem dronu Holub bude především pěchota nebo různé typy měkkých cílů, čemuž odpovídá i nesená munice – minometné granáty jsou nejčastěji používány právě k eliminaci podobných typů cílů. Třeba minometná munice HE 82 určená do minometů ráže 82 milimetrů má hmotnost 3,1 kg a v jejím nitru je 420 gramů trhaviny, uvádí Kintex. Je přitom určena na ničení živé síly na volném prostranství a v zákopech.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Granáty VOG-17 jsou zase určeny pro granátomet ráže 30 mm, jakým je například sovětský AGS-17, a většinou mají tříštivou nebo tříštivotrhavou hlavici. Wikipedia uvádí, že jsou účinné hlavně proti živé síle a lze jimi ničit i kulomety, bezzákluzové a protitankové kanony, stejně jako lehce pancéřovaná vozidla. U granátometu se spoléhají hlavně na účinnost dávky několika granátů, v případě dronu to ale bude spíše přesnost a schopnost zničit cíl 1 zásahem.

Jak schopný může být ruský dron Holub, a myslíte, že se ho nakonec podaří rušit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články