Rusko nasadilo do boje proti americkým HIMARS svůj nejnovější sebevražedný dron Lancet-3

Lancet-3 má vzletovou hmotnost 12 kg, přičemž hmotnost užitečného zatížení je 3 kg. Maximální rychlost dronu je 110 km/h při horizontálním letu, 300 km/h při útoku na cíl.

i Zdroj fotografie: Kalashnikov Group / Public Domain
                   

V roce 2020 otestovala ruská společnost Zala Defense, součást koncernu Kalašnikov, moderní sebevražedný dron Lancet-3. Podle dostupných informací se má jednat o poměrně nenákladnou, ale zároveň vysoce účinnou zbraň, která dokáže nepříteli napáchat bolestné škody i na velké vzdálenosti. Ruské zpravodajské zdroje uvádí, že bombardovací munice Lancet-3 byla poprvé aktivně použita při ruské kampani v Sýrii, nově pak v boji proti americkým dělostřeleckých systémům během agresivní ruské invaze na Ukrajině.   

Drony zaměřené proti ukrajinskému dělostřelectvu

Závěrečné testování sebevražedných dronů Lancet-3 probíhalo na hladinových člunech v prosinci roku 2020. Jak můžete vidět na videu na konci článku, z lodi byl nejprve vypuštěn průzkumný dron, který cíl zachytil, identifikoval a pořídil záznamy ve vysokém rozlišení. Následně byl vypuštěn systém Lancet-3, jenž simulovaného nepřítele zlikvidoval.  

Společnost Zala Defense celý průběh testů natočila a v rámci proruské propagace zveřejnila video na sociálních sítích. Záznam testování má ukázat, že je možné proměnit prakticky jakoukoli malou loď či člun ve vysoce účinnou zbraň, aniž by musela posádka vstoupit do nepřátelských teritoriálních vod. Montáž odpalovacího zařízení na loď zabere jen pár minut. Co do velikosti se Lancet-3 nápadně podobá svému ruskému sourozenci KUB-BLA s tříkilovou hlavicí. Konstrukce Lancet-3 je však výrazně modernější.  

Do rusko-ukrajinského konfliktu vstoupila ruská bombardovací munice Lancet-3 dne 15. července. Nasazení kamikadze dronů přichází jako odpověď Ruska na pravidelné americké dodávky dělostřeleckých systémů na Ukrajinu. Především na dodávky raketometů HIMARS, které zasazují ruským silám tvrdé údery. Systém HIMARS je vysoce mobilní, díky čemuž dokáže zasahovat ruské cíle dříve, než ho nepřítel stihne zaměřit. Bezpilotní sebevražedné letouny Lancet-3 mají pomoci překvapivým útokům ukrajinského dělostřelectva aktivně předcházet.  

Zdroj: TechInsider, EurasianTimes

Jak účinné mohou být námořní útoky dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články