Ruský „kamikadze“ dron Lutik-Kamikaze s termobarickou hlavicí má mít dosud neviděné schopnosti, ale ještě je neodhalil

Zkušenosti z bojiště vedou ukrajinské a ruské techniky k neustálému zlepšování dronů. Jisté novinky má mít přitom stroj označovaný jako Lutik-Kamikaze.

Ruský dron i Zdroj fotografie: Needpix
                   

Sebevražedné drony zažily poměrně rychlý vzestup a patří dnes mezi velmi účinné zbraně; zejména na Ukrajině zaznamenaly řadu úspěchů, takže jejich schopnosti nelze zpochybňovat. Technici v Rusku a na Ukrajině se přitom snaží docela narychlo vyvíjet i nové typy, a to často za využití posledních poznatků, díky nimž mají být ještě účinnější. Jedním z takových pokusů má být i ruský dron Lutik-Kamikaze s termobarickou hlavicí, který ale i přes své označení nejspíše kamikadze nebude, protože má být opakovatelně použitelný.

Sebevražedný dron, který se může vrátit

O novém ruském dronu Lutik-Kamikaze z dílny Sachalinského centra pro bezpilotní technologie jsou jenom kusé informace. Podle všeho má jít o opakovaně použitelný dron, což by odporovalo tvrzení, že je sebevražedný, protože takto jsou označovány stroje explodující při nárazu spolu s hlavicí. Je ale možné, že se jedná o dron se schopností své hlavice nebo nálože svrhávat, ale zároveň s možností zachovat se jako sebevražedný.

Dron DJI Mavic 2 iZdroj fotografie: Uživatel Rhk111 / Creative Commons / CC BY-SA
Vojensky upravený dron DJI Mavic 2

Další ze schopností stroje má být možnost aktivace jeho nálože na dálku. Opět ale není jasné, zda jde o nálož shazovanou, anebo o hlavici při sebevražedném útoku. Konstruktéři by se tak možná mohli snažit vypořádat ze situací, kdy jsou drony zachyceny různými sítěmi natahovanými kolem techniky, případně při nárazu z nějakého důvodu neexplodují; takto by mohla nálož způsobit alespoň nějakou škodu, nebo třeba zranit až zabít vojáky.

Termobarická hlavice nebo granát z RPG

Ruský dron Lutik-Kamikaze nemá být nijak velký, údajně má nosnost pouze 800 gramů, pokud má letět vzdálenost 5 kilometrů. Jestliže je ale jeho dolet stanoven jen na 3 kilometry, pak může zatížení dosahovat až 2 kilogramů. Informace naznačují, že bývá vyzbrojen buď hlavicí z granátometu RPG-7, případně hlavicí termobarickou. V tomto případě by mohl být účinný i proti různým bunkrům a opevněním, ale také vhodný k podpoře útoku.

Přesné schopnosti dronu budou ale veřejně známé nejspíše až v okamžiku, kdy se nějaký podaří ukořistit ukrajinským vojákům. Min. 10 jich už mělo být dodáno bojovým jednotkám, ale takový počet je vzhledem k husté ukrajinské protiletadlové i protivzdušné obraně velice nízký. Ukořistit dron je pak možné třeba jeho zásahem protidronovou puškou, i když zůstává otázkou, zda mu nezůstane možnost odpálení hlavice na dálku, pak by z něj moc nezbylo.

Bude tedy dron kamikadze, nebo nikoliv?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články