Stačí trocha nepozornosti a ruské válečné letadlo může bombardovat vlastní město. I „průměrná“ puma přitom udělá kráter 20 m široký

Přelétat s výbušninami naloženým letadlem nad hustě zastavěnou civilní oblastí je hazard, přinejmenším. A o to větší, když nejsou některé bomby správně zajištěné.

Stíhací bombardér Su-34 i Zdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Válka může někdy přinášet smrt i do oblastí, které nejsou pod útokem nepřítele; a někdy paradoxně „od svých“. Na vině může být selhání techniky, ale stejně tak lidská chyba – zvláště u armád pověstných liknavostí k různým předpisům. K podobné události je nejspíše možné zařadit i bombardování ruského města Belgorod. To se z ničeho nic ocitlo pod útokem poté, co na něj shodil dvě pumy stíhací bombardér Suchoj Su-34 Fullback ve službách ruského letectva.

Pumy spadly dvě, explodovala jen jedna

O událostech v Belgorodu jsou informace dostupné hlavně z ruských médií, která ovládá stát, takže jde o oficiální stanovisko ministerstva obrany. A podle něj stíhací bombardér Su-34 vypustil munici nad městem náhodně. Jedna bomba pak dopadla na městskou křižovatku a po několika sekundách explodovala, čímž udělala 20 metrů široký kráter, zranila 3 lidi a rozbila auta i další majetek. Později vyšlo najevo, že ale z letadla odpadla i druhá puma, která však nevybuchla; při jejím zneškodňování úřady preventivně evakuovaly 3 tisíce lidí.

Podobný incident není rozhodně dobrou vizitkou ruského letectva, i když tamní úřady nikdy asi přesně neřeknou, co mohlo být důvodem takové nehody, která si jen náhodou nevyžádala lidské životy. Jasné každopádně je, že se ruské letectvo nezdráhá posílat letadla naložená ostrou municí přes hustě zastavěnou oblast. Vzhledem k tomu, že Belgorod leží asi 40 km severně od Ukrajiny (a cca 80 od Charkova), letěl stroj nejspíše do oblasti bojů. Nejedná se přitom o žádné malé městečko, ale o aglomeraci, v níž žije zhruba 370 tisíc obyvatel.

Další neradostnou zprávou může být, že zrovna Suchoj Su-34 patří k tomu nejmodernějšímu, co může ruské letectvo nasadit. Jde o letadlo vyvinuté jako nástupce taktických bombardérů a bitevních letounů, do výzbroje byly stroje zařazeny teprve před 9 lety. Mělo by tedy platit, že obsluhy těchto letadel jsou těmi nejlepšími v letectvu. Ale jak tato nehoda, tak havárie jiného letounu Su-34 v říjnu 2022 ve městě Jejsk, při níž zahynulo minimálně 13 lidí, ukazuje, že tomu tak být nemusí. Alespoň ne v každém jednotlivém případě.

Bombardér může nést i extrémně těžké pumy

Jaké pumy na Belgorod dopadly, ruské úřady nijak nespecifikovaly. Nosnost Suchoj Su-34 je až 14 tun zbraní, přičemž může mít v podvěsu celou škálu pum a raket, a to včetně bomb o hmotnosti 1,5 tuny. Podle toho, jaké škody napáchala puma na křižovatce, se ale o tento „těžký kalibr“ pravděpodobně nejednalo; kdyby ano, byla by devastace mnohem větší. Jednou z nejčastěji používaných ruských pum jsou bomby o hmotnosti půl tuny, na letounu Su-34 jich může být až 16. Existují v provedeních od klasických gravitačních, až po přesně naváděné.

Kolem nehody se ale vyskytly i docela divoké spekulace. Podle některých se nemusí jednat o nehodu, chybu člověka nebo techniky, ale o záměr. Mezi analýzami se objevily i názory, že ruští vojáci – v tomto případě letci – jsou frustrovaní z průběhu války na Ukrajině, a takto chtěli demonstrativně protestovat. Na druhou stranu by za takový čin mohl hrozit osádce letadla velmi přísný trest, proto jsou tato tvrzení nejspíše dost přitažená za vlasy.

Být letcem v současné válce na Ukrajině každopádně není nijak jednoduché. Třeba ze strany napadené země téměř k žádným vzletům nedochází, neboť má ruské letectvo ve vzduchu jednoznačnou převahu. To se ale naopak nevydává nad území nepřítele, neboť ten zase disponuje velmi silnou protiletadlovou obranou. Obvykle tak jenom dochází k vypouštění různých střel a bomb z bezpečné vzdálenost. Ostatně pokud se nějaké ruské letadlo musí nad Ukrajinu vydat, může to „schytat“ i ze systému MANPADS, s nímž mohou být vojáci de facto kdekoliv.

Exploze pumy ve městě Belgorod

.

Co může být důvodem „samovolného“ shození bomb?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články