Čínský J-20 se ukazuje jako horký kandidát k nahrazení F-35, ale ne vždy musí dostat přednost, když je ve hře evropský letoun

Ropná velmoc se může zajímat o čínské letouny 5. generace, pakliže nezíská ty americké. Stejně tak se ale může spokojit s evropskými, byť slabšími.

Chengdu J-20 Mighty Dragon i Zdroj fotografie: uživatel N509FZ / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spojené arabské emiráty se měly stát první arabskou zemí, v jejíž výzbroji by se ocitl moderní letoun páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II. Američané v roce 2020 slíbili, že ho prodají SAE v počtu 50 kusů, ale později vše pozastavili. Je k tomu více důvodu, například obavy Izraele nebo spolupráce SAE s Čínou na sítích 5G, ale i další. Arabští emírové se tak nakonec mohou rozhodnout pro ještě užší spolupráci s Čínou a koupit její letadla.

J-20 je poměrně dobrou náhradou F-35

Blízký východ je velmi výbušnou oblastí a mnohé z jeho zemí intenzivně zbrojí. Vzhledem k jejich příjmům z ropy a zemního plynu si často mohou dovolit kupovat to nejlepší na trhu, takže není divu, že Spojené arabské emiráty chtějí právě americké letouny F-35. Ovšem poté, co Američané jejich dodávku zmrazili, jedná arabská země stále intenzivněji s největším americkým soupeřem, tedy s Čínou. Ve hře jsou hlavně letouny Chengdu J-20 Mighty Dragon, uvádí NationalInterest, které jsou mimochodem rychlejší a obratnější než F-35.

Lockheed Martin F-35A Lightning II iZdroj fotografie: Lockheed Martin
Lockheed Martin F-35A Lightning II

Letoun J-20 je rovněž páté generace, i když se konstrukčně od F-35 liší – je poháněn dvěma motory, zatímco americký protějšek je pouze jednomotorový, a rovněž je více uzpůsoben na vzdušný boj, kdežto F-35 je více víceúčelový. Čínskému letadlu však nelze upřít jeho kvality, neboť má stealth, i když nejspíše nižší úrovně než to americké. Je také dostatečně rychlé, jeho max. rychlost je Mach 2, a ArmyRecognition uvádí, že je i schopné používat střely vzduch-vzduch dlouhého doletu, čímž má pravděpodobně na mysli čínské PL-15.

Čínský letoun J-20 není jedinou cestou

Ačkoliv se J-20 ukazuje jako skvělá náhrada za F-35, třeba BusinessInsider se domnívá, že je SAE nakonec nenakoupí. A to i přesto, že v minulosti pořídily 12 čínských cvičných proudových letadel Hongdu L-15 Falcon. Místo nich se totiž nejspíše spokojí s letouny 4,5. generace, a sice s francouzskými Dassault Rafale. Není ale jasné, zda je to pro ropnou velmoc dostatečné, neboť si to nejlepší dovolit může, a také má v oblasti rivaly. Její laškování s Čínou však také může být jistý nátlak na Ameriku, aby si prodej nakonec rozmyslela.

TAI TF-X Kaan při popojíždění

Video: turecká stíhačka 5. generace Kaan je náhradou za americké F-35 a budoucností, má ambice vyrovnat se nejlepším na světě

Spojené arabské emiráty také dříve patřily mezi investory ruského letounu páté generace známého jako Suchoj Su-75 Checkmate, ale z projektu vycouvaly a jeho budoucnost je nejistá. Pokud se jedná o čínský letoun, mohl by být řešením i Shenyang J-31 Gyrfalcon, o němž Čína tvrdí, že bude určen na vývoz. Zájem o něj již projevil Pákistán, a možné rovněž je, že si Spojené arabské emiráty i další ropné velmoci počkají na další letouny páté generace, např. na turecký TAI TF-X Kaan nebo modernizovaný jihokorejský KAI KF-21 Boramae.

Hongdu L-15 Falcon v Dubaji

Za jak reálné považujete, že si SAE koupí čínské letouny J-20?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články