Video: sebevražedný protitankový dron slepili vojáci pomocí izolepy přímo na frontě. Stačil levný letoun a hlavice RPG-7, uletěl 4 km

Když je třeba, mohou ukrajinští vojáci sestrojit extrémně levný sebevražedný dron už za pár minut nedaleko nepřítele. Zničit může mnohou obrněnou techniku, i tanky.

Hlavice z RPG-7 i Zdroj fotografie: Uživatel Bunkerfunker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na ukrajinském bojišti používají obě strany hned několik specializovaných sebevražedných dronů, které jsou při správném zásahu schopny zničit i ty nejsilnější tanky. Ne vždy se přitom musí jednat o speciální systémy za stovky tisíc nebo i milionů korun. Video natočené ukrajinskými vojáky v blízkosti fronty ukazuje, že lze účinnou zbraň vyrobit doslova na koleně a za pár minut – problém však může být s její přesností, protože nemusí být tak jednoduché cíl zasáhnout.

K výrobě stačí dron, hlavice z RPG a izolepa

Když nejsou k dispozici sofistikované zbraně, přichází na řadu improvizace. Hlavně ukrajinští vojáci jsou jimi v posledním roce doslova proslulí – jak rychle vyrobit protitankovou zbraň ukazuje třeba jedno z videí na sociálních sítích, v němž anglicky mluvící instruktor předvádí ukrajinským bojovníkům, jak obyčejný dvoumotorový dron proměnit v nebezpečnou sebevražednou zbraň. A stačí mu k tomu jenom izolepa a projektil do RPG-7, což jsou nejenom ve válce na Ukrajině běžně dostupné věci.

Z jeho tvrzení vyplývá, že je možné tímto způsobem vyrobit zbraň, s níž lze zasáhnout cíl až na několik kilometrů. Prostřednictvím pásky nechal ukrajinské vojáky připevnit granát na dron tak, aby v přední části přečníval detonátor, což je nezbytné, aby mohla hlavice při nárazu explodovat. Následně stačilo odstranit pojistku, zapnout motory dronu a vypustit ho „do světa“. Kupodivu letěl, ale nejspíše bylo nutné také zatížit zadní část, aby došlo k vyrovnání těžiště stroje, což ale video neukazuje.

Hlavice může prorazit i pancíř tanku

Jak může být taková zbraň účinná zůstává pro tento okamžik otázkou; podobné systémy se ukázaly v minulosti jako efektivní, hlavice z RPG-7 jsou montovány i na kvadrokoptéry, případně z nich jsou svrhávány protitankové granáty. Kumulativní hlavice do RPG-7 váží asi 2,6 kilogramů a má průraznost kolem 500 milimetrů RHAe – záleží tedy, kam tank trefí, určitě dokáže projít jeho slabě pancéřovanou střechou, ale nemusí být účinná, pokud narazí na reaktivní pancéřování. Zničit by však měla i obrněné transportéry a BVP s mnohem slabším pancéřováním.

Záběry z ukrajinského videa ukazují, že dron nakonec létal téměř 4 kilometry daleko od svého operátora, což může být na frontě pro útok více než dostatečná vzdálenost. Ale svůj cíl s ním jeho obsluha podle všeho minula, což může být největší slabina těchto zbraní. Neznamená to, že by byly všechny neúčinné, ale trefit se s takovým improvizovaným dronem chce cvik; a možná i značnou dávku štěstí. Ale i kdyby byla účinná jen část takto upravených dronů, stále jde o levnou, a přitom nebezpečnou, zbraň.

Improvizovaná výroba sebevražedného dronu

Jak hodnotíte možnou účinnost takových dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články