Video: sebevražedný protitankový dron slepili vojáci pomocí izolepy přímo na frontě. Stačil levný letoun a hlavice RPG-7, uletěl 4 km

Když je třeba, mohou ukrajinští vojáci sestrojit extrémně levný sebevražedný dron už za pár minut nedaleko nepřítele. Zničit může mnohou obrněnou techniku, i tanky.

Hlavice z RPG-7 i Zdroj fotografie: Uživatel Bunkerfunker / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na ukrajinském bojišti používají obě strany hned několik specializovaných sebevražedných dronů, které jsou při správném zásahu schopny zničit i ty nejsilnější tanky. Ne vždy se přitom musí jednat o speciální systémy za stovky tisíc nebo i milionů korun. Video natočené ukrajinskými vojáky v blízkosti fronty ukazuje, že lze účinnou zbraň vyrobit doslova na koleně a za pár minut – problém však může být s její přesností, protože nemusí být tak jednoduché cíl zasáhnout.

K výrobě stačí dron, hlavice z RPG a izolepa

Když nejsou k dispozici sofistikované zbraně, přichází na řadu improvizace. Hlavně ukrajinští vojáci jsou jimi v posledním roce doslova proslulí – jak rychle vyrobit protitankovou zbraň ukazuje třeba jedno z videí na sociálních sítích, v němž anglicky mluvící instruktor předvádí ukrajinským bojovníkům, jak obyčejný dvoumotorový dron proměnit v nebezpečnou sebevražednou zbraň. A stačí mu k tomu jenom izolepa a projektil do RPG-7, což jsou nejenom ve válce na Ukrajině běžně dostupné věci.

Z jeho tvrzení vyplývá, že je možné tímto způsobem vyrobit zbraň, s níž lze zasáhnout cíl až na několik kilometrů. Prostřednictvím pásky nechal ukrajinské vojáky připevnit granát na dron tak, aby v přední části přečníval detonátor, což je nezbytné, aby mohla hlavice při nárazu explodovat. Následně stačilo odstranit pojistku, zapnout motory dronu a vypustit ho „do světa“. Kupodivu letěl, ale nejspíše bylo nutné také zatížit zadní část, aby došlo k vyrovnání těžiště stroje, což ale video neukazuje.

Hlavice může prorazit i pancíř tanku

Jak může být taková zbraň účinná zůstává pro tento okamžik otázkou; podobné systémy se ukázaly v minulosti jako efektivní, hlavice z RPG-7 jsou montovány i na kvadrokoptéry, případně z nich jsou svrhávány protitankové granáty. Kumulativní hlavice do RPG-7 váží asi 2,6 kilogramů a má průraznost kolem 500 milimetrů RHAe – záleží tedy, kam tank trefí, určitě dokáže projít jeho slabě pancéřovanou střechou, ale nemusí být účinná, pokud narazí na reaktivní pancéřování. Zničit by však měla i obrněné transportéry a BVP s mnohem slabším pancéřováním.

Záběry z ukrajinského videa ukazují, že dron nakonec létal téměř 4 kilometry daleko od svého operátora, což může být na frontě pro útok více než dostatečná vzdálenost. Ale svůj cíl s ním jeho obsluha podle všeho minula, což může být největší slabina těchto zbraní. Neznamená to, že by byly všechny neúčinné, ale trefit se s takovým improvizovaným dronem chce cvik; a možná i značnou dávku štěstí. Ale i kdyby byla účinná jen část takto upravených dronů, stále jde o levnou, a přitom nebezpečnou, zbraň.

Improvizovaná výroba sebevražedného dronu

Jak hodnotíte možnou účinnost takových dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Slevový portál lákal Čechy na bizarní ceny. Dovolená v Chorvatsku stála přes 90 milionů korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Napůl muž, napůl slon: Joseph Merrick se na veřejnosti snažil schovávat, ale lidé mu nedali pokoj
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Doba, kterou vydrží kuřecí maso v lednici, je překvapivě nízká
adbz.cz
adbz.cz
Skrytá funkce oken, která ovlivňuje vlhkost v domě: Poloha kliky