Sedm špionážních letadel studené války, která zabránila jejímu přerodu v „horkou“

Letecká výzvědná služba měla během studené války větší důležitost než kdy předtím. Obě strany se bedlivě sledovaly a každý chybný krok mohl vyvolat válečný konflikt.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force, Sgt. Rose Reynolds / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Studená války byla především válkou nervů. Informace v ní hrály při rozhodování vojáků a především politiků rozhodující roli. Jejich získávání bylo tedy nejen důležitou, ale také nebezpečnou záležitostí. Obě strany si svá tajemství bedlivě střežily, a během nebezpečných letů (především na počátku studené války) zaplatilo mnoho pilotů za snahu o odhalení tajemství druhé strany životem.  

Consolidated PB4Y-2 Privateer

Během druhé světové války se B-24 Liberator osvědčil jako výkonný a spolehlivý bombardér americké armády. Po úpravě pro potřeby námořnictva se z B-24 stal výzvědný letoun PB4Y-2. Na začátku korejské války se PB4Y-2 používal nejen jako bombardér, ale také při výzvědných letech u pobřeží SSSR a Číny, které sledovaly elektronické signály a rádiový provoz. Poskytovaly tak cenné informace o pohybu sovětských a čínských jednotek americkým silám bojujícím v Koreji.

iZdroj fotografie: Tomás Del Coro / Creative Commons / CC BY-SA

General Dynamics RB-57S Canberra

Stroj původně britské konstrukce si v roce 1951 objednala USAF. Šlo o 400 proudových bombardérů B-57 Canberra. Zatímco B-57 byl znám jako spolehlivý bombardér, RB-57 nabízel na svou dobu nejvýkonnější špionážní letoun. S větším rozpětím křídel, modernizovanými motory a spoustou sledovacího vybavení létaly RB-57S nad sovětským územím, kde nahlížely pod pokličku sovětské vojenské mašinérie a odhalovaly její největší tajemství. Nakonec RB-57S ve stejné roli nahradil letoun U-2.

iZdroj fotografie: United States Air Force / Creative Commons / CC BY-SA

Lockheed Martin U-2

Letoun U-2, navržený v 50. letech 20. století bez pomoci počítačů, se zapsal do povědomí jako ikonické špionážní letadlo. Díky výškovému dostupu a vybavení řadou sledovacích zařízení shromažďoval U-2 během studené války řadu cenných tajemství. Proslavil se především během kubánské krize v roce 1961, kdy odhalil přítomnost sovětské armády na „ostrově svobody“. I dnes se letouny U-2 v omezeném počtu používají.

iZdroj fotografie: United States Air Force / Creative Commons / Public Domain

Lockheed P-3 Orion

Jak se ponorky dostávaly do popředí a námořní síly se stávaly stále strategicky důležitějšími, vyvstala potřeba pokročilého námořního zpravodajského prostředku, který by především sledoval a odhaloval pohyb ponorek druhé strany. Společnost Lockheed tuto výzvu přijala a vyvinula letoun P-3 Orion, který již 50 let slouží 17 národům jako stroj pro námořní hlídkování a shromažďování zpravodajských informací. Ani přes pokročilý věk se tento veterán studené války nechystá do výslužby.

iZdroj fotografie: U.S. Navy, Mate Mahlon K. Miller / Creative Commons / CC BY-SA

Iljušin Il-20 Coot

Pokud sovětský IL-20 vypadá podobně jako P-3, má to svůj důvod. Oba letouny byly postaveny pro podobnou pozorovací úlohu a s podobnými specifickými úkoly, tedy námořní sledování a odhalování ponorek nepřítele. Také IL-20 slouží podobně jako P-3 téměř 50 let a dodnes pro Rusko shromažďuje strategicky důležité informace. Naposledy operovaly u břehů Sýrie a často jsou vidět i nad světovými oceány. Bylo však vyrobeno pouze 20 kusů. Dnes se připravuje náhrada tohoto legendárního stroje.

iZdroj fotografie: Kirill Naumenko / Creative Commons / CC BY-SA

Jakolev Jak-28R Brewer-D

Jak-28, který poprvé vzlétl v roce 1958, byl na svou dobu vyspělý víceúčelový nadzvukový letoun, který mohl plnit funkci bombardéru, stíhačky nebo průzkumného a výzvědného letounu. Bylo vyrobeno 183 kusů průzkumné varianty letounu označené jako Jak-28R, které snadno zvládaly nepozorovaný sběr zpravodajských informací a využívaly pokročilé radarové a zobrazovací zařízení k zachycení a hlášení pohybu nepřítele. Toto vybavení se zvláště hodilo při konfliktu v Afghánistánu, kde letouny odhalovaly zásobovací kolony mudžahedínů.

iZdroj fotografie: RuthAS / Creative Commons / CC BY-SA

Lockheed SR-71 Blackbird

Pravděpodobně nejlegendárnější špionážní letadlo všech dob. SR-71 si tuto pověst vysloužil díky naprosté technické dokonalosti. Byl navržen tak, aby kompenzoval nedostatečnou rychlost letounu U-2. Stroj překonával rychlostní rekordy, když dokázal překonat trojnásobek rychlosti zvuku. Uvádí se, že proti špionážnímu stroji byly vypáleny 4 000 protiletadlových střel. Během nasazení však nebyl sestřelen ani jeden! Blackbirdy, které dokázaly překonat nepřátelské stíhače i rakety, získávaly informace nad nepřátelským územím až do svého vyřazení v roce 1990.

iZdroj fotografie: TSgt. Michael Haggerty, USAF / Public Domain

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru