Sedm špionážních letadel studené války, která zabránila jejímu přerodu v „horkou“

Letecká výzvědná služba měla během studené války větší důležitost než kdy předtím. Obě strany se bedlivě sledovaly a každý chybný krok mohl vyvolat válečný konflikt.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force, Sgt. Rose Reynolds / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Studená války byla především válkou nervů. Informace v ní hrály při rozhodování vojáků a především politiků rozhodující roli. Jejich získávání bylo tedy nejen důležitou, ale také nebezpečnou záležitostí. Obě strany si svá tajemství bedlivě střežily, a během nebezpečných letů (především na počátku studené války) zaplatilo mnoho pilotů za snahu o odhalení tajemství druhé strany životem.  

Consolidated PB4Y-2 Privateer

Během druhé světové války se B-24 Liberator osvědčil jako výkonný a spolehlivý bombardér americké armády. Po úpravě pro potřeby námořnictva se z B-24 stal výzvědný letoun PB4Y-2. Na začátku korejské války se PB4Y-2 používal nejen jako bombardér, ale také při výzvědných letech u pobřeží SSSR a Číny, které sledovaly elektronické signály a rádiový provoz. Poskytovaly tak cenné informace o pohybu sovětských a čínských jednotek americkým silám bojujícím v Koreji.

iZdroj fotografie: Tomás Del Coro / Creative Commons / CC BY-SA

General Dynamics RB-57S Canberra

Stroj původně britské konstrukce si v roce 1951 objednala USAF. Šlo o 400 proudových bombardérů B-57 Canberra. Zatímco B-57 byl znám jako spolehlivý bombardér, RB-57 nabízel na svou dobu nejvýkonnější špionážní letoun. S větším rozpětím křídel, modernizovanými motory a spoustou sledovacího vybavení létaly RB-57S nad sovětským územím, kde nahlížely pod pokličku sovětské vojenské mašinérie a odhalovaly její největší tajemství. Nakonec RB-57S ve stejné roli nahradil letoun U-2.

iZdroj fotografie: United States Air Force / Creative Commons / CC BY-SA

Lockheed Martin U-2

Letoun U-2, navržený v 50. letech 20. století bez pomoci počítačů, se zapsal do povědomí jako ikonické špionážní letadlo. Díky výškovému dostupu a vybavení řadou sledovacích zařízení shromažďoval U-2 během studené války řadu cenných tajemství. Proslavil se především během kubánské krize v roce 1961, kdy odhalil přítomnost sovětské armády na „ostrově svobody“. I dnes se letouny U-2 v omezeném počtu používají.

iZdroj fotografie: United States Air Force / Creative Commons / Public Domain

Lockheed P-3 Orion

Jak se ponorky dostávaly do popředí a námořní síly se stávaly stále strategicky důležitějšími, vyvstala potřeba pokročilého námořního zpravodajského prostředku, který by především sledoval a odhaloval pohyb ponorek druhé strany. Společnost Lockheed tuto výzvu přijala a vyvinula letoun P-3 Orion, který již 50 let slouží 17 národům jako stroj pro námořní hlídkování a shromažďování zpravodajských informací. Ani přes pokročilý věk se tento veterán studené války nechystá do výslužby.

iZdroj fotografie: U.S. Navy, Mate Mahlon K. Miller / Creative Commons / CC BY-SA

Iljušin Il-20 Coot

Pokud sovětský IL-20 vypadá podobně jako P-3, má to svůj důvod. Oba letouny byly postaveny pro podobnou pozorovací úlohu a s podobnými specifickými úkoly, tedy námořní sledování a odhalování ponorek nepřítele. Také IL-20 slouží podobně jako P-3 téměř 50 let a dodnes pro Rusko shromažďuje strategicky důležité informace. Naposledy operovaly u břehů Sýrie a často jsou vidět i nad světovými oceány. Bylo však vyrobeno pouze 20 kusů. Dnes se připravuje náhrada tohoto legendárního stroje.

iZdroj fotografie: Kirill Naumenko / Creative Commons / CC BY-SA

Jakolev Jak-28R Brewer-D

Jak-28, který poprvé vzlétl v roce 1958, byl na svou dobu vyspělý víceúčelový nadzvukový letoun, který mohl plnit funkci bombardéru, stíhačky nebo průzkumného a výzvědného letounu. Bylo vyrobeno 183 kusů průzkumné varianty letounu označené jako Jak-28R, které snadno zvládaly nepozorovaný sběr zpravodajských informací a využívaly pokročilé radarové a zobrazovací zařízení k zachycení a hlášení pohybu nepřítele. Toto vybavení se zvláště hodilo při konfliktu v Afghánistánu, kde letouny odhalovaly zásobovací kolony mudžahedínů.

iZdroj fotografie: RuthAS / Creative Commons / CC BY-SA

Lockheed SR-71 Blackbird

Pravděpodobně nejlegendárnější špionážní letadlo všech dob. SR-71 si tuto pověst vysloužil díky naprosté technické dokonalosti. Byl navržen tak, aby kompenzoval nedostatečnou rychlost letounu U-2. Stroj překonával rychlostní rekordy, když dokázal překonat trojnásobek rychlosti zvuku. Uvádí se, že proti špionážnímu stroji byly vypáleny 4 000 protiletadlových střel. Během nasazení však nebyl sestřelen ani jeden! Blackbirdy, které dokázaly překonat nepřátelské stíhače i rakety, získávaly informace nad nepřátelským územím až do svého vyřazení v roce 1990.

iZdroj fotografie: TSgt. Michael Haggerty, USAF / Public Domain

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články