Až 70letý sovětský šrot může chytit druhý dech, MiG-17 až MiG-29 totiž mohou posloužit jako kamikadze drony

NÁZOR: Zastaralé severokorejské letectvo nemá proti jihokorejskému šanci, ale řešení může být jeho přeměna v sebevražedné drony, které uspět mohou.

Mikoyan-Gurevich MiG-17 i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Severní Korea disponuje dle dostupných údajů velmi početným vojenským letectvem, ale naprostá většina jejích letounů je totálně zastaralá. Třeba s moderním jihokorejským letectvem se nemůže měřit, ale přesto existuje způsob, jak by mohla být ještě naposledy nebezpečná. Jihokorejští analytici upozorňují, že se severokorejští technici snaží staré letouny změnit na sebevražedné drony, jimiž by poté útočili na hodnotné cíle na území Jižní Koreje.

Severní Korea má stovky kusů „šrotu“

Dle odhadů jihokorejských expertů má severokorejské letectvo min. 400 letuschopných stíhacích letounů z 50. až 80. let 20. století. Nejstaršími z nich jsou sovětské Mikoyan-Gurevich MiG-17 Fresco a MiG-19 Farmer, případně jejich čínské kopie, nejnovějšími pak MiG-29 Fulcrum. Hlavně první dva by se mohly stát základem velké flotily sebevražedných dronů. Letounů MiG-17 může být ve výzbroji Severokorejců zhruba stovka, a o něco modernějších MiG-19 až 150. Lepší letadla by už Severní Korea pravděpodobně jako drony nevyužila.

Severokorejský MiG-19 a nímž pilot utekl do Jižní Koreje iZdroj fotografie: Uživatel inteligence agent / Creative Commons / CC BY-SA
Severokorejský MiG-19, s nímž pilot utekl do Jižní Koreje

Oba typy letadel pochází ze SSSR a v podvěsu mohou nést dvě pumy o celkové hmotnosti 500 kg. Pokud by byly vybaveny řídicím systémem, mohli by s nimi operátoři zaútočit i na cíle hluboko v jihokorejském území; k těm by nejspíše patřily jaderné elektrárny a továrny, ale i vojenské základny. Masivní útok by mohl v kombinaci se severokorejskými raketami prorazit i jihokorejskou obranu a způsobit velké škody. Severní Korea se mohla tímto konceptem inspirovat na Ukrajině, která změnila v sebevražedné třeba staré ruské drony Tupolev Tu-141 Striž.

Řízení letadel na dálku nejspíše existuje

V 80. letech 20. století vyvinulo severokorejské letectvo systém, s jehož pomocí dokáže řídit starší vojenské letouny, aniž by v nich seděl pilot. Severokorejci ho využívali i při testování své protiletadlové obrany, kdy změnili staré letouny v cíle. Je přitom pravděpodobné, že byli schopni vyvinout mnohem sofistikovanější systém, s nímž by dokázali s upraveným letounem do nějakého cíle narazit. Severní Korea takovou technologií nejspíše disponuje, protože představila i vlastní drony, které vypadají jako kopie amerických.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Co může Rusku přinést Severní Korea, a co Rusko nabídnout na oplátku: hlavně vyspělé severokorejské zbraně výměnou za potraviny

Sebevražedné drony ze starých letadel by navíc mohly být i rychlé, MiG-17 létá vysokou podzvukovou rychlostí, MiG-19 dokonce rychlostí Mach 1,35. A pokud by Severní Korea využila i letouny Mikoyan-Gurevich MiG-21 Fishbed, měla by ještě rychlejší letouny, na něž by mohla navěsit až jednu tunu pum. Někteří analytici upozorňují, že by se jihokorejská protivzdušná obrana měla na podobný typ útoku připravit, protože už jenom zničení některé průmyslové základny by mohlo významně narušit bojeschopnost armády Jižní Koreje.

Vybavení severokorejského letectva

Navrhli byste pro takto staré letouny lepší využití?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články