Kdyby se musela Severní Korea utkat s americkými letouny F-22 Raptor, mohli by se její piloti tak akorát modlit, že zrovna jim se vyhne

Severokorejské letectvo je doslova létajícím muzeem s nejistým počtem letuschopných strojů. Proti americkým F-22 Raptor by nemělo doslova žádnou šanci.

Dvojice letounů F-22 Raptor i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Mezi Severní a Jižní Koreou je již řadu měsíců velice silné napětí, a proto Amerika na Korejském poloostrově posiluje svou přítomnost. Navíc to má odtamtud blízko i k dalšímu soupeři v oblasti, tedy Číně. V Jižní Koreji jsou i Lockheed Martin F-22 Raptor, nejsilnější stíhací letouny na světě. Pokud by si proti nim chtělo severokorejské letectvo něco začít, výsledkem střetnutí by byl pravděpodobně jednostranný masakr jeho pilotů.

F-22 Raptor mohou být v Koreji nastálo

Přílet vyspělých letounů F-22 generace na jihokorejskou základnu Kunsan byl již potvrzen, a Defence-Blog uvádí, že byly konkrétně zaznamenány minimálně 3 kusy, ale jejich přesný počet není znám. Vedle toho ani není jisté, jak dlouho se v Jižní Koreji zdrží nebo zda jsou tam nastálo. Spojené státy americké již v minulosti deklarovaly, že do oblasti Pacifiku umístí více svých sil, a přítomnost letounů může být jedním z kroků. Budou také cvičit s jihokorejským letectvem, včetně jeho Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Mikoyan MiG-29 Fulcrum iZdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
Letoun MiG-29 je nejmodernější severokorejský stroj

Pro severokorejské letectvo musí představovat střet s F-22 noční můru, což by nejspíše nebylo daleko od pravdy. Pilotům severokorejských letadel by totiž v případě konfliktu nezbývalo než doufat, že se k americkým letounům ani nepřiblíží, a že ani on nepřiblíží k nim. Jde o letoun využívající schopnosti stealth, moderní avioniku, účinné motory a mnoho dalšího, což z něj dělá stíhačku, která nemá ve světě konkurenci, uvádí Military. Naopak severokorejské letectvo je beznadějně zastaralé a nemá nic, čím by se mohlo F-22 rovnat.

Ani nejmodernější MiG-29 by neměl šanci

Nejmodernějšími severokorejskými letouny jsou Mikoyan MiG-29 Fulcrum, které konstrukčně pochází z dob Sovětského svazu. Wikipedia uvádí, že jich země provozuje 35, ale oproti F-22 jsou beznadějně zastaralé. Navíc není jasné, v jakém jsou stavu, ačkoliv by Severokorejci mohli získávat některé díly na opravu z Ruska a uzemněné letouny udržovat. Vedle toho mají například Mikoyan-Gurevich MiG-21 či jeho čínské kopie Chengdu J-7 Fishcan nebo Shenyang J-6 Farmer, což jsou zase kopie Mikoyan-Gurevich MiG-19 Farmer.

Amerika a Jižní Korea, vojenské cvičení

Američané před branami Severokorejců: jdou Kim Čong-unovi připomenout, jak silnou armádu mají a co dokáží. Hrozí další vypětí

Severokorejské letouny jsou také vybaveny zastaralými radary s malým dosahem a v podstatě ani nedokáží letadla jako F-22 nebo F-35 na nějakou rozumnou vzdálenost zaznamenat. Ony naopak budou na radarech moderních amerických letounů vidět i na několik stovek kilometrů. Jediným limitem tedy bude dosah střel vzduch-vzduch, ale i tady mají západní stroje navrch. Jsou totiž schopné zničit ty severokorejské dříve než jejich piloti vůbec zaznamenají nepřátelskou aktivitu; střet by tak byl jednostrannou záležitostí.

Propagandistické video o severokorejském letectvu

Jak by mohla Severní Korea letecky obstát proti Americe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články