Američané před branami Severokorejců: jdou Kim Čong-unovi připomenout, jak silnou armádu mají a co dokáží. Hrozí další vypětí

Jelikož diplomacie dlouhodobě nefunguje, rozhodla se Jižní Korea spolu se Spojenými státy připomenout Kim Čong-unovi svou sílu. Protože jenom té on rozumí.

Amerika a Jižní Korea, vojenské cvičení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na Korejský poloostrov míří v poslední době o něco více amerických vojáků, a to pravděpodobně skrze 70. výročí spolupráce mezi USA a Jižní Koreou. Oba státy nyní zvažují, jak výročí náležitě oslavit; vyloučeno není velké vojenské cvičení s ostrými střelbami přenášené v přímém přenosu. Bylo by to nejen symbolické, protože spolupráce byla navázána hlavně pro bezpečnost, ale i výrazný signál severnímu sousedovi. S diktátorským státem je Jižní Korea oficiálně stále ve válečném stavu.

Velké vojenské cvičení v Koreji dlouho nebylo

Předchozí jihokorejská administrativa se snažila se Severní Koreou, respektive jejím neomezeným vládcem Kim Čong-unem, vycházet po dobrém. Žádné velké cvičení podobného rázu se proto od roku 2017 neuskutečnilo. Severní Korea nicméně v poslední době zvyšuje napětí, když opakovaně testuje balistické rakety; a spekuluje se také o možném jaderném testu. Současný jihokorejský prezident Jun Sok-jol je však politik, který razí vůči severnímu sousedovi mnohem tvrdší postoje než jeho předchůdci.

F-22 iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Americký stíhací letoun F-22 odpalující světlici

Lze proto předpokládat, že by do cvičení měly být zapojeny rozsáhlé síly. Mluví se například o stíhacích strojích Lockheed Martin F-22 Raptor, což jsou podle všeho stále nejschopnější stíhací letouny páté generace na světě. Američané je mají umístěné na Okinawě a na Jihokorejský poloostrov by měly přelétnout. Aktuálně existuje pouze 187 těchto letounů a Severní Korea nemá nic, čím by se jejich schopnostem přiblížila, natož vyrovnala.

Vojenského cvičení se zúčastní i tanky Black Panther

Samozřejmě to ale není jenom o Američanech, Jihokorejci zřejmě nasadí své moderní tanky K2 Black Panther, což je jeden z nejmodernějších (a nejdražších) tanků na světě. Jižní Korea je má ve výzbroji od roku 2008 a před několika týdny se tyto tanky rozhodlo nakoupit Polsko. Stále navíc zůstávají kandidátem na nový tank pro českou armádu, pokud by nedopadla jednání o koupi strojů Leopard 2A7+. Disponují velmi silným pancířem a dělem ráže 120 milimetrů, stejně jako pokročilými technologiemi.

Dle některých je toto vojenské cvičení nutné, neboť Severní Korea v posledních měsících odpálila celou řadu balistických raket, a to i delšího doletu, kdy například přelétaly Japonsko. Vzhledem k nedávno odhalené spolupráci Severokorejců a Ruska navíc není vyloučeno, že by Kim dostal i silnější ruské balistické střely. Mnoho odborníků se domnívá, že se severokorejský režim snaží některé státy dotlačit k různým ústupkům a zmírnění embarga, ale jde i o signál pro domácí publikum. Severokorejské hospodářství je totiž ve velmi špatné kondici a v zemi opět hrozí hladomor, a právě vojenská síla má opět udržet národ „disciplinovaný“.

Je cvičení dobrý nápad, nebo povede k ještě většímu vypětí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články