Turecký dron Songar je nevídaně schopný: úspěšně zvládá střílet z granátometu i útočné pušky, užívat by ho mohla i policie

Běžně bývají drony vyzbrojené hlavně různými pumami nebo raketami, ale experimentuje se také se zbraněmi. Zajímavou kombinací je jistě granátomet v podvěsu.

Granátomet má dron Songar v podvěsu i Zdroj fotografie: Asisguard
                   

Různé druhy dronů slouží na bojištích již řadu let, a v současnosti vládnou zejména ty jednoduché sebevražedné, ačkoliv to byly dlouho před nimi drony ozbrojené většinou nějakým typem naváděných pum nebo řízených střel. Konstruktéři se je ale také snažili (a pořád snaží) vybavit různými střelnými zbraněmi – třeba turecká společnost Asisguard přidělala na svůj dron Songar granátomet, což mu dává některé zajímavé možnosti.

Songar operuje do vzdálenosti až 5 km

Songar je klasická kvadrokoptéra, k níž společnost Asisguard na svých stránkách uvádí, že ji úspěšně používají turecké ozbrojené síly. Operovat přitom může ve dne i v noci, a to do vzdálenosti až 5 kilometrů a výšky 3 kilometrů, a samozřejmě vysílá i videosignál. Firma se chlubí také přívětivým ovládáním a autonomním režimem, díky němuž operátor nemá tolik práce; přesné specifikace dronu však společnost ve své prezentaci neuvádí.

Dron Songar s granátometem iZdroj fotografie: Asisguard
Granátomet má dron Songar v podvěsu

Konstruktéři experimentují i s tím, že na dron instalují zbraně; existují fotografie s kulometem či útočnou puškou, ale nejnovějším počinem je umístění revolverového granátometu RDS40-MGL ráže 40 mm od společnosti Repkon Savunma Sistemlerinin. Zbraň má být umístěna na dvouosém gimbalu, uvádí Defence-Blog. Ten pravděpodobně zajišťuje stabilitu zbraně, protože zpětný ráz po výstřelu bývá největší překážkou umístění zbraní na drony.

Lehký granátomet s dosahem stovek metrů

Volba granátometu RDS40-MGL není náhodná – nejenže je vyráběn v Turecku, ale ve své třídě má patřit k těm nejlehčím – proto ho užívá řada armád. ArmyRecognition uvádí, že je jeho hmotnost 5,4 kg a dokáže pálit standardní granáty NATO 40×46 nebo 40×53 milimetrů do vzdálenosti 400, respektive 800 metrů. V rotačním revolverovém zásobníku má granátomet zásobu na 6 ran a lze do něj nabíjet různé typy granátů.

Granátomet RPG-75

Češi Ukrajině stále pomáhají, 1 000 granátometů RPG-75M české výroby za 23 milionů Kč výrazně posílí boj proti BVP i vojákům

Pokud se ukáže, že je dron schopen s granátometem úspěšně střílet, lze si představit celou řadu možností jeho využití. Mohl by např. kooperovat s vojáky při nějaké misi, jimž by operátor poskytl okamžitou podporu. Jeho tříštivé granáty jsou účinné nejenom proti živé síle, ale i proti nepancéřovaným vozidlům nebo lehkému opevnění. Dron by mohl najít využité také u policie při potlačování nepokojů, daly by se z něj vystřelovat granáty se slzným plynem.

Vyzbrojený dron Songar

Co si myslíte o nápadu mít na dronu granátomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články