Češi Ukrajině stále pomáhají, 1 000 granátometů RPG-75M české výroby za 23 milionů Kč výrazně posílí boj proti BVP i vojákům

NÁZOR: Přenosné protitankové zbraně jsou nezbytnou součástí výzbroje pěchoty. Konkrétně RPG-75M sice na tanky často nestačí, ale s vozidly i pěchotou si poradí.

Granátomet RPG-75 i Zdroj fotografie: Uživatel Petrtlach / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Češi patří mezi největší podporovatele Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruské invazi. Jako první jí poslali na pomoc třeba tanky, ale kromě státu se zapojuje i veřejnost – často formou sbírek na nákup různých zbraní, díky čemuž dostali Ukrajinci velice zajímavou výzbroj. Ani po téměř dvou letech však válka rozhodně nespěje ke konci, a peníze na zbraně veřejnost posílá dál. Na řadě jsou protitankové zbraně; a to české výroby od ZEVETA Bojkovice.

České granátomety pro ukrajinskou brigádu

Nejznámější sbírkou české veřejnosti pro nákup zbraní ukrajinské armádě je iniciativa Dárek pro Putina, pod níž patří i Zbraně pro Ukrajinu. Na svých internetových stránkách nyní sbírá peníze na nákup tisícovky českých protitankových granátometů RPG-75M, které má dostat 41. mechanizovaná brigáda, což by výrazně posilnilo její možnosti boje proti obrněným vozidlům, ale například i proti opevněným pozicím nepřítele. Na nákup 1 000 granátometů je potřeba 23 milionů korun, z čehož je zatím vybraná více než polovina.

Hlavice granátometu RPG-75 iZdroj fotografie: Uživatel Petrtlach / Creative Commons / CC BY-SA
Hlavice granátometu RPG-75

Granátomet RPG-75, případně jeho modernizovaná verze M, je označovaný jako přenosná jednorázová protitanková zbraň, ale pravdou je, že proti tankům zase tak moc účinný není. Jeho hlavice má průbojnost jenom kolem 300 milimetrů RHAe, což na většině míst tank prorazit nedokáže – je však více než dostatečná proti bojovým vozidlům pěchoty nebo obrněným transportérům, jichž je na bojišti značné množství, a mnohdy pochází z dob SSSR. Existuje pak i verze s termobarickým granátem vhodná třeba proti opevněné pozici.

RPG-75 je starý, ale stále účinný

Granátomet RPG-75 byl vyvinutý v 70. letech 20. století a v modernizované podobě je vyráběn dodnes. Je teleskopický a portál MilIn uvádí, že jeho hmotnost je pouhých 3,2 kilogramů. Pěšáci si ho tak mohou velice snadno nést s sebou, přičemž po odpálení prázdný tubus odhodí. Maximální možný mířený dosah granátometu je 300 metrů, proti jedoucím vozidlům pak 200 metrů. Má mechanická mířidla se 4 nastaveními podle různé vzdálenosti.

MR-2 Viktor na Ukrajině

Český MR-2 Viktor kosí na Ukrajině jeden dron za druhým už více než rok, přišel mezi prvními a mezi vojáky je velmi oblíbený

Iniciativa k výběru prostředků na zbraně ukrajinské armádě je velice úspěšná. Podařilo se jí dodat třeba v Česku modernizovaný tank T-72 přezdívaný Tomáš, ale i raketomet RM-70 přezdívaný Přemysl. Další vítanou pomocí byla vozidla Viktor s kulometným dvojčetem ráže 14,5 milimetrů a zaměřovacím systémem na sestřelování dronů. S nebezpečnými minami má potom pomoci slovenský odminovávací systém Božena 5, o němž jsme rovněž psali.

Granátomet RPG-75M na Ukrajině

Jaké zbraně by měli Češi ještě Ukrajině dodat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články