Kdo sleduje a poslouchá? Seznamte se, špionážní letadla, která bdí nejen nad Ukrajinou. Zaregistrovala i raketu, co zasáhla Polsko

Letečtí špehové, kteří operují ve výšce kolem 10 kilometrů, disponují vyspělým technologickým radarovým vybavením, které dokáže monitorovat velmi rozsáhlá území.

Boeing E-3A Sentry AWACS i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Speciální letadla Severoatlantické aliance už od začátku ruské invaze pravidelně monitorují dění na Ukrajině. Nebe nad bojištěm křižuje každý den opravdu početná flotila zpravodajských, průzkumných a výzvědných strojů. Jeden z nich zachytil i dráhu rakety, která dopadla na polskou vesnici Przewodów poblíž ukrajinských hranic a zabila dva lidi. Pravděpodobně šlo o letoun Boeing E-3A Sentry AWACS (Airborne Warning & Control Systém).

Špionážní letoun má charakteristický disk

Hlídkující letouny pomáhají poskládat podrobnou mozaiku z dění na bojišti. Americký stroj pro včasnou výstrahu a sledování vzdušného prostoru E-3A Sentry je upravenou verzí dopravního letadla Boeing 707-320. Ten je vybaven radary a rádiovými stanicemi, které monitorují vzdušný prostor v okruhu více než 400 kilometrů a snímají oblast o rozloze přes 300 tisíc kilometrů čtverečních. Podle údajů NATO běžně operuje ve výšce 10 kilometrů.

Létající radar si vysloužil přezdívku „oči a uši americké armády“. Technologická vyspělost vybavení umožňuje, že speciál E-3A Sentry může sledovat cíle a navádět na ně rakety, režírovat letecké souboje a odposlouchávat komunikaci nepřátel. Vizuálně je špionážní letoun snadno rozeznatelný díky jednomu charakteristickému prvku. Na trupu má rádiovou stanici ve tvaru diskového létajícího talíře. Spekuluje se však, že ho brzy nahradí novější stroje.

Kokpit Boeing E-3A Sentry AWACS iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavé parametry E-3A Sentry

Pulzní dopplerovský radar, kterým letadla disponují, umožňuje přesné rozlišení cílů. Boeing E-3A umí detekovat velmi nízko letící stroje v okruhu 400 km a ve středních výškách dokonce v okruhu 520 km. Létající středisko „řízení a uvědomování“ systému AWACS bylo k vidění v září na dnech NATO v Ostravě. Domovskou základnou létajících radarů je německý Geilenkirchen, ale standardně operují také z několika dalších předsunutých aliančních míst v Evropě.

Hlavní technické údaje o Boeingu E-3A:

  • Délka: 46,68 m 
  • Rozpětí křídel: 44,45 m 
  • Hmotnost prázdného stroje: 73 480 kg
  • Maximální vzletová hmotnost: 147 429 kg
  • Maximální rychlost: 853 km/h
  • Dolet: 9 250 km
  • Dostup: 12 500 m
Boeing E-3 Sentry AWACS iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojiště sledují výzvědné letouny i drony

Dění na Ukrajině od začátku ruské invaze v únoru monitoruje celá flotila špionážních, průzkumných a výzvědných strojů, díky kterým mají Severoatlantická aliance a západní spojenci detailní přehled o situaci na bojišti. Vedle E-3A Sentry to byl třeba legendární U-2 přezdívaný Dragon Lady, který je mimochodem v provozu přes 65 let, nebo také E-8C Joint Stars, RC-135W Rivet Joint, RC-135U Combat Sent, případně obří bezpilotní RQ-4 Global Hawk či jeho alianční obdoba superdron RQ-4D Phoenix.

Jak velkou roli špionážní stroje ve válce sehrávají?

Zdroj: WPTech, CNN
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články