Spojené státy pracují na vývoji stíhačky šesté generace. Čína se začíná obávat nové výzbroje

USA potřebují v blízké budoucnosti nahradit letouny F-22 Raptor. Vyrostla jim konkurence v podobě čínských a ruských strojů. Nová stíhačka musí být uzpůsobena pro jiná bojiště.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

Dlouhá léta měly Spojené státy jednoznačnou leteckou převahu. Zajišťovaly ji stíhače páté generace F-22 Raptor, které jsou v posledních letech doplněny stroji F-35. Ovšem dnes největší americký soupeř na globálním poli Čína má vlastní letoun páté generace J-20, který je americkému Raptoru více než zdatným soupeřem a může ho i v některých směrech předčit. Rusko navíc začalo s výrobou SU-57. Proto USA potřebují nový letoun vyšší generace.

Prioritou je Pacifik

Ten bude mít jiné specifikace než F-22, s jehož nasazením se počítalo především při případném konfliktu v Evropě. Nyní není hlavním americkým soupeřem Rusko, ale Čína. Střet s ní by se pravděpodobně odehrával v oblasti Tichého oceánu, kde není tolik leteckých základen jako v Evropě. To by si logicky vyžádalo mnohem větší dolet, než jakým disponují současné Raptory, protože nutnost velmi často doplňovat palivo za letu znamená logistické komplikace a bojová omezení.

iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států / Creative commons / CC BY-SA
F-22 Raptor

Konstruktéři se nejspíše budou snažit najít kompromis. Pokud by byl letoun stavěný jen pro pacifické bojiště, byl by špatně prodejný americkým spojencům, především z Evropy. Očekává se proto, že by mohl být založený na modulárním principu. Daly by se tedy k němu připojit přídavné nádrže, například na úkor některých zbraní, a tím by se zvýšil jeho dolet. Letadla na kontinentu by přídavní nádrže neměla, ale zase by mohla nést větší množství zbraní.

Nová výzbroj

Oproti Raptoru by se nejspíše změnilo i složené výzbroje. S ohledem na očekávané střety na dlouhou vzdálenost, by letoun mohl nést větších raket vzduch-vzduch dlouhého dosahu, pravděpodobně nově vyvíjené AIM-260. Ty mají překonávat čínské PL-15, které dnes dosahem předčily americké AIM-120 AMRAAM. Nový letoun také pravděpodobně bude moci vést aktivní boj proti protiletadlové obraně protivníka.

iZdroj fotografie: Uživatel emperornie /Creative Commons / CC BY-SA
Čínský stíhací letoun J-20, pohled zespodu

Podle zpráv by letadlo mohlo být začít vyráběno ještě na konci tohoto desetiletí, ačkoli vše bude záviset na vynaložených finančních prostředcích a případných komplikacích. Americké letectvo ale bude nový letoun potřebovat, protože některé jeho plány naznačují, že by F-22 rádo poslalo do předčasného důchodu. Letoun měl vždy mnoho problémů, ale především je velmi náročný na údržbu, což odčerpává značné zdroje amerického letectva. Navíc Čína a Rusko na šesté generaci pravděpodobně pracují také.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články