Video: nevídaná vzácnost, všechny americké strategické bombardéry se potkaly na obloze ve stejnou chvíli. Jeden znatelně přesluhuje

Zahlédnout hned tři typy strategických bombardérů najednou se nadšencům do letectví moc často nepoštěstí. O pozdvižení se tentokrát postaralo americké letectvo.

B-1B Lancer i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Jen dvě země na světě mají ve službě tři druhy strategických bombardérů, a to Rusko a Spojené státy, přičemž americké letouny jsou o něco novější než ty federativní, ačkoliv o jednom ze strojů to tak přesvědčivě rozhodně neplatí. Je přitom velmi obtížné je zahlédnout pohromadě, neboť většinou plní rozdílné mise; ovšem když se objeví na přehlídce všechny současně, je to veliká podívaná, o níž se naposledy postaraly USA.

Nadzvukový Rockwell B-1 Lancer

Zatím jediný nadzvukový bombardér amerického letectva je Rockwell B-1 Lancer, ačkoli nutno říci, že jeho rychlost Mach 1,25 je nižší než u konkurenčních ruských strojů. V současné době je s ním počítáno hlavně jako s nosičem řízených střel, a to včetně těch hypersonických, které jsou aktuálně ve vývoji. Ačkoliv byl do služby zařazen v roce 1985, je první na seznamu na vyřazení z výzbroje, jakmile bude k dispozici nový typ strategického bombardéru.

Letitý Boeing B-52 Stratofortress

Osmimotorový bombardér Boeing B-52 Stratofortress je opravdovým veteránem, protože se do výzbroje letectva dostal již v roce 1955. Má ale vynikající letové vlastnosti, dobrou nosnost a velice levný provoz, který ještě zlevní díky probíhající modernizaci a úspornějším motorům. Nést může konvenční i jaderné pumy nebo odpalovat různé řízené střely. Letectvo plánuje, že je bude provozovat až zhruba do 50. let 21. století; i přes jejich pokročilý věk na ně evidentně nedá dopustit.

Bombardér B-52 iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Pohled na letící bombardér B-52 seshora

Neviditelný Northrop Grumman B-2 Spirit

Zatím nejnovější – a také nejdražší – bombardér ve službě amerického letectva se jmenuje Northrop Grumman B-2 Spirit a do výzbroje byl zařazen v roce 1997. Jde o první strategický bombardér se schopností stealth, kterou mu umožňuje mj. tvar létajícího křídla se speciálním povrchem. Postaveno jich bylo jenom 21, z nichž jeden havaroval, a proto jich nyní existují jen dvě desítky. Stroj může nést jaderné pumy nebo řízené střely, ale díky svým schopnostem ho lze využít třeba i k dopravení těžkých pum určených k ničené bunkrů.

Nelétající Northrop Grumman B-21 Raider

Budoucnost amerického strategického letectva je nazývána Northrop Grumman B-21 Raider, který by měl vzlétnout někdy v průběhu roku 2023. Stejně jako u letounu B-2 Spirit jde o létající křídlo s prvky stealth, ale má být o něco menší a levnější. Postaven bude tak, aby bylo možné do jeho výzbroje zakomponovat nové typy vyvíjených zbraní. Letoun má být zcela digitální, ale jeho přesné rozměry a schopnosti jsou zatím neznámé.

Který ze strategických bombardérů je vaším favoritem?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti