Video: nevídaná vzácnost, všechny americké strategické bombardéry se potkaly na obloze ve stejnou chvíli. Jeden znatelně přesluhuje

Zahlédnout hned tři typy strategických bombardérů najednou se nadšencům do letectví moc často nepoštěstí. O pozdvižení se tentokrát postaralo americké letectvo.

B-1B Lancer i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Jen dvě země na světě mají ve službě tři druhy strategických bombardérů, a to Rusko a Spojené státy, přičemž americké letouny jsou o něco novější než ty federativní, ačkoliv o jednom ze strojů to tak přesvědčivě rozhodně neplatí. Je přitom velmi obtížné je zahlédnout pohromadě, neboť většinou plní rozdílné mise; ovšem když se objeví na přehlídce všechny současně, je to veliká podívaná, o níž se naposledy postaraly USA.

Nadzvukový Rockwell B-1 Lancer

Zatím jediný nadzvukový bombardér amerického letectva je Rockwell B-1 Lancer, ačkoli nutno říci, že jeho rychlost Mach 1,25 je nižší než u konkurenčních ruských strojů. V současné době je s ním počítáno hlavně jako s nosičem řízených střel, a to včetně těch hypersonických, které jsou aktuálně ve vývoji. Ačkoliv byl do služby zařazen v roce 1985, je první na seznamu na vyřazení z výzbroje, jakmile bude k dispozici nový typ strategického bombardéru.

Letitý Boeing B-52 Stratofortress

Osmimotorový bombardér Boeing B-52 Stratofortress je opravdovým veteránem, protože se do výzbroje letectva dostal již v roce 1955. Má ale vynikající letové vlastnosti, dobrou nosnost a velice levný provoz, který ještě zlevní díky probíhající modernizaci a úspornějším motorům. Nést může konvenční i jaderné pumy nebo odpalovat různé řízené střely. Letectvo plánuje, že je bude provozovat až zhruba do 50. let 21. století; i přes jejich pokročilý věk na ně evidentně nedá dopustit.

Bombardér B-52 iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Pohled na letící bombardér B-52 seshora

Neviditelný Northrop Grumman B-2 Spirit

Zatím nejnovější – a také nejdražší – bombardér ve službě amerického letectva se jmenuje Northrop Grumman B-2 Spirit a do výzbroje byl zařazen v roce 1997. Jde o první strategický bombardér se schopností stealth, kterou mu umožňuje mj. tvar létajícího křídla se speciálním povrchem. Postaveno jich bylo jenom 21, z nichž jeden havaroval, a proto jich nyní existují jen dvě desítky. Stroj může nést jaderné pumy nebo řízené střely, ale díky svým schopnostem ho lze využít třeba i k dopravení těžkých pum určených k ničené bunkrů.

Nelétající Northrop Grumman B-21 Raider

Budoucnost amerického strategického letectva je nazývána Northrop Grumman B-21 Raider, který by měl vzlétnout někdy v průběhu roku 2023. Stejně jako u letounu B-2 Spirit jde o létající křídlo s prvky stealth, ale má být o něco menší a levnější. Postaven bude tak, aby bylo možné do jeho výzbroje zakomponovat nové typy vyvíjených zbraní. Letoun má být zcela digitální, ale jeho přesné rozměry a schopnosti jsou zatím neznámé.

Který ze strategických bombardérů je vaším favoritem?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články