Británie může změnit osud války na Ukrajině: dodá zemi zbraně dlouhého doletu, které ohrozí i Moskvu

Ukrajina by mohla obdržet zbraň dlouhého doletu, s níž by rázem ohrozila i hlavní město Ruska, které se mohutně „opevňuje“. Zásadně by to změnilo pozici napadené země.

Storm Shadow, britská střela dlouhého doletu i Zdroj fotografie: Královské letectvo (Royal Air Force)
                   

Velká Británie již oficiálně oznámila, že dodá Ukrajině zbraně dlouhého dosahu, aby mohla zasahovat ruské vojenské cíle, které jsou dnes stále ještě mimo její dosah. A ačkoliv přesně neuvedla, o jakou půjde, existuje v podstatě jenom jediný kandidát, jelikož lze stoprocentně vyloučit balistické střely z ponorek. V britském arzenálu jsou totiž mimo nich už jenom střely Storm Shadow určené k odpalování z letadel.

Storm Shadow mají Britové i další spojenci

Střela Storm Shadow je společným projektem Velké Británie a Francie, v současné době ji vyrábí koncern MBDA. Do výzbroje byla zavedena v roce 2002 a je odhadováno, že by jich Velká Británie mohla mít ve skladech až tisícovku. K dispozici je má samozřejmě i Francie, ale její představitelé zatím dodání žádných zbraní dlouhého dosahu nepotvrdili; mimo tyto dvě země ji používají i některé další, např. Itálie, Egypt, Katar a další.

Jedná se o střelu primárně určenou k odpalování z letadel, i když existuje i nová speciální verze určená pro ponorky nebo válečná plavidla. Problém je, že schopnost odpalovat Storm Shadow mají hlavně bojová letadla vyráběná v Evropě, jde třeba o Panavia Tornado, Dassault Mirage 2000, Dassault Rafale nebo Eurofighter Typhoon. Ovšem ani jedno z letadel Ukrajina ve své výzbroji nemá, takže je otázka, jak by je používala.

Panavia Tornado se 2 střelami Storm Shadow iZdroj fotografie: Geoff Lee / Creative Commons / OGL
Panavia Tornado se 2 střelami Storm Shadow

Jednou z možností je, že by Britové spolu se střelami mohli dodat i několik letounů Tornado, které vyřadili nebo vyřazují. Francie pak v minulosti naznačila ochotu poskytnout vyřazované letouny Mirage 2000, a poslední možností je úprava některého z ukrajinských strojů. Podobně jako se podařilo letouny Mikoyan MiG-29 Fulcrum a Suchoj Su-27 Flanker upravit pro protiradarové střely AGM-88 HARM. Nejpravděpodobnějším kandidátem se pak jeví taktické bombardéry Suchoj Su-24 Fencer.

Z Ukrajiny doletí Storm Shadow až do Moskvy

Střela Storm Shadow je impozantní zbraň o hmotnosti 1,3 tuny a délce 5,1 metrů, disponuje přitom bojovou hlavicí o hmotnosti 450 kilogramů navrženou tak, aby dokázala prorazit i zdi silných bunkrů. Střela se pohybuje ve výšce 40 až 50 metrů nad zemí, aby byla obtížně zachytitelná, a to rychlostí kolem 1 000 kilometrů v hodině. Její dolet je 560 kilometrů, což znamená, že by z ukrajinského vzdušného prostoru dokázala zasáhnout i cíle v Moskvě, což by zcela změnilo pravidla hry v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Hlavní město Ruska navíc začalo nedávno posilovat obranu, takže už se možná necítí tak neohroženě. Storm Shadow má inerciální navádění, používá GPS, a zároveň disponuje infračerveným hledačem pro identifikaci zadaného cíle. Programována je před odpálením, během letu již nejde cíl změnit. Dokáže navíc fungovat i v oblasti, kde je signál GPS rušen. Velká Británie nebo Francie ji nasadila třeba v Iráku, Sýrii nebo Libyi. Střela Storm Shadow se ukázala jako mimořádně přesná a dokázala zničit například i velmi silně opevněné bunkry Islámského státu.

Schopnost střel Storm Shadow

Jak pravděpodobné je, že Ukrajina dostane Storm Shadow?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články