„Ukrajina by měla dostat téměř nesestřelitelné střely Taurus s dosahem 500 km,“ myslí si německý plukovník ve výslužbě R. Kiesewetter

Ačkoliv není německo-švédských střel Taurus mnoho, jsou proti nepříteli nesmírně účinné. Protivzdušná obrana je navíc skoro nedokáže detekovat.

Střela Taurus KEPD 350 i Zdroj fotografie: Uživatel axesofevil2000 / Public Domain
                   

Britské střely Storm Shadow se na Ukrajině ukazují jako nesmírně účinné, a podle všech dostupných informací zasáhne většina z nich svůj cíl; ruská protivzdušní obrana si s nimi totiž nejspíše neví rady. V ale Evropě existuje minimálně ještě jeden typ střel s podobným účinkem, který by se Ukrajině velmi hodil. Jde o německo-švédské střely Taurus KEPD 350 s dosahem stovek km, přičemž se ozývají hlasy, že by měly být ukrajinskému letectvu poskytnuty.

Střela pro evropské bojové stroje

Zbraň Taurus vyvinulo na konci 20. století německé konsorcium MBDA Deutschland GmbHa Saad Bofors Dynamic. Snažilo se přitom o vytvoření velmi těžko odhalitelné střely zasahující cíle přesně na vzdálenost alespoň 500 kilometrů, což se také podařilo. (i když je „pětistovka“ nakonec dosahem maximálním). Určena měla být hlavně pro bojová letadla vyráběná v Evropě – třeba pro Panavia Tornado, Eurofighter Typhoon nebo Saab Jas-39 Gripen, ale zvládají je odpalovat i McDonnell Douglas F/A-18 Hornet nebo McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle.

Střel není mnoho, asi nejvíce jich má Německo, a to v počtu 600 kusů, ale údajně jen asi čtvrtina je nasaditelných. Např. německý poslanec z CDU a plukovník ve výslužbě Roderich Kiesewetter tvrdí, že i když jich není mnoho, Německo by je mělo Ukrajině, která o ně žádala, věnovat. Podle něj je to lepší, než aby ležely zbytečně ve skladech. Umožnily by totiž účinné útoky na vybrané ruské cíle daleko za frontou, třeba na sklady, vojenské objekty a centra velení.

Nepřítel sestřelí Taurus jen obtížně

Střela Taurus je 5 m dlouhá a 1 400 kg těžká, a z toho činí hmotnost bojové hlavice na 481 kg. Vybavena je pak penetrátorem přizpůsobitelným na konkrétní cíl, a poháněna je turboventilátorem, přičemž se dokáže pohybovat rychlostí Mach 0,95. Létá ve výšce jen 30 až 40 metrů nad zemí a je zkonstruována tak, aby měla nízký radarový odraz, takže je pro nepřátelskou protivzdušnou obranu velmi obtížně detekovatelná a sestřelitelná.

Storm Shadow, britská střela dlouhého doletu

Británie může změnit osud války na Ukrajině: dodá zemi zbraně dlouhého doletu, které ohrozí i Moskvu

Taurus KEPD 350 má kombinované navádění využívající inerciální systém, GPS a elektrooptické navádění, takže je schopná přesně zasahovat cíle i v případě, že nepřítel ruší systém GPS. Její přesnost je udávána na 4 m, a u cíle má vystoupat do větší výšky, aby ho pak zasáhla v lepším úhlu a měla i vyšší účinnost. V případě, že by Německo kývlo a Taurus na Ukrajinu dodalo, technici by museli zároveň k odpalování střel upravit některá ukrajinská letadla – a to nejenom taková jako MiG-29, ale třeba i slíbené stíhačky F-16.

Střela Taurus KEPD 350

Je reálné, že Ukrajina střely Taurus obdrží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články