Ruský letoun Suchoj Su-35 dokáže unikat ukrajinské protivzdušné obraně a „beztrestně“ bombardovat její území

Suchoj Su-35 je poměrně moderní letoun, který dokáže ničit cíle na ukrajinském území, aniž by se vystavoval nebezpečí, že na něj bude kdokoliv pálit.

Klouzavá puma FAB-500 i Zdroj fotografie: Uživatel Duinnps / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda čelí již týdny zbrani, která jí značně komplikuje situaci, protože proti ní téměř nemá obranu. Jde o pumy, hlavně tedy o FAB-500 M-62 vybavené konverzními sadami, s nimiž se mění na klouzavé a přesně naváděné. Nejčastěji je shazují bojové letouny Suchoj Su-35 Flanker-E, ale zvládají to i další v ruské výzbroji. Útoky často provádí několik letadel najednou a snadno mohou způsobit vážné škody třeba na skladech, velitelských centrech, ale i na čemkoliv jiném (primárně ale slouží k zasahování strategicky významných cílů).

Díky GLONASS jsou pumy velmi přesné

Podle dostupných údajů jsou pumy schopné zasáhnout cíle až 60 kilometrů od místa shozu, a jelikož jsou naváděné prostřednictvím systému GLONASS, jsou i velice přesné. Jejich hmotnost je 500 kilogramů, z čehož činí kolem 300 kilogramů výbušnin. Exploze takového množství znamená, že FAB-500 zničí doslova vše v okolí dopadu. Rusko ale disponuje i silnějšími pumami o váze až 1 500 kilogramů. Třeba ve válce na Ukrajině byly zaznamenány útoky i více než 10 letadel Suchoj Su-35 najednou, kdy všechna svrhla právě 500kg pumy.

Střely systému Buk iZdroj fotografie: Jurij Lapitskij / Creative Commons / CC BY-SA
Střely systému Buk

Výhodou těchto pum je, že je mohou letouny Scuhoj Su-35 svrhávat z bezpečí ruského prostoru, a neexistuje téměř žádná cesta, jak by je mohla Ukrajina zničit. Ve frontové oblasti má hlavně protivzdušné systémy krátkého dosahu, třeba 9K35 Strela-10, ale ty nemají dostatečný dosah. K dispozici jsou sice i systémy BUK, ale i ty dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti jenom 42 kilometrů. A vzhledem k tomu, že určitě nejsou přímo v bojové linii, ale až několik kilometrů za ní, jsou pro ně letadla vzdálená 60 kilometrů od linie nezasažitelná.

Lepší systémy jsou, ale střeží města

Ukrajina pochopitelně disponuje i zbraněmi, které by dokázaly ruské letouny ničit i na vzdálenost přesahující 60 kilometrů, jedná se třeba o MIM-104 Patriot a starší sovětské S-300. Problémem ale je, že jich nemá dostatek a používají je výhradně k obraně proti útokům ruských řízených střel a balistických raket, které Rusko pálí na města. A to opakovaně možná i proto, aby tyto schopnější systémy vázalo právě ve městech a Ukrajina je tak nepřesouvala blíže k frontě.

F-16 block60

„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis

Bezzubé je pak i ukrajinské letectvo, jeho staré stroje nedisponují střelami vzduch-vzduch s dostatečným doletem. Radary ruských letadel Suchoj Su-35 by je navíc zachytily dříve a mohly na ně i pálit, protože na rozdíl od nich takovými zbraněmi disponují. Situace by se mohla částečně změnit, až Ukrajina dostane letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon se střelami AIM-120 AMRAAM. Ruské stroje by si na ně musely dávat mnohem větší pozor, protože ty by je i na delší vzdálenost dokázaly odhalit i zasáhnout.

Jak se Ukrajina může ještě bránit proti klouzavým pumám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články