Ruský Su-35 měl z oblohy sundat ukrajinský letoun, ale (po)tvrzení má mezery. Je každopádně lepší než cokoliv na straně Ukrajiny

Síla ruského letectva se opírá o Suchoj Su-35, který často doprovází ostatní letouny. Jeden měl přitom sestřelit ukrajinského protivníka, federace zveřejnila i video.

Ruský letoun Suchoj Su-35 i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Z hlášení ruských i ukrajinských ozbrojených sil plyne, že letectva obou stran v poslední době zintenzivnila své aktivity a útočí na různé cíle. Do boje bývají nasazovány jak bitevní letouny, tak taktické bombardéry nebo bitevní helikoptéry. Ruské ministerstvo obrany přitom tvrdí, že je často kryjí víceúčelové bojové letouny Suchoj Su-35S Flanker-E, které jsou hlavní páteří ruského letectva. A údajně mají na svědomí i nějaké sestřely, ale tvrzení nelze žádným způsobem ověřit.

Ukrajina nedokáže letounu Su-35 čelit

Bojová letadla Su-35 jsou posledním pokračováním řady sovětských, a později ruských, strojů, jejichž první předkem byl Suchoj Su-27 Flanker. Do výzbroje je Rusko zařadilo v roce 2007 a v současné době jsou hlavní oporou letectva, modernější jsou jenom letouny Suchoj Su-57 Felon páté generace, ale těch má země pouze 21, takže vzhledem k jejich malému počtu nehrají zatím žádnou významnou roli. Ruské Su-35S přitom svými schopnostmi převyšují vše, co proti nim může nasadit ukrajinské letectvo, a ke všemu federace vyrábí modernizované Su-35SM.

iZdroj fotografie: Andrei Shmatko / Creative Commons / CC BY-SA
Víceúčelový stíhací letoun Suchoj Su-35 při přistání

Ruské ministerstvo obrany 10. února 2023 popsalo typickou akci, na níž se stroje Flanker-E podílejí. Velení vyslalo bitevní helikoptéry a bombardéry do útoku proti pozicím ukrajinské armády, a právě letouny Suchoj Su-35 v plné výzbroji je doprovázely, aby jim zajistily ochranu. Jeden z pilotů Su-35 měl přitom sestřelit ukrajinský letoun, ale kde přesně se to stalo nebo o jaký se jednalo, ruská strana nesdělila. Mimochodem je nutné upozornit, že mnohá tvrzení tamního ministerstva obrany o zničení ukrajinských cílů se v minulosti ukázala jako lživá.

Letadla Su-35 unesou mnoho výzbroje

Na misi byl podle zveřejněného videa ruský letoun vyslán plně vyzbrojený. Na svých 12 závěsných bodech může nést různé typy střel vzduch-vzduch krátkého i dlouhého doletu, případně střely k útoku proti pozemním cílům, bomby nebo protilodní a protiradarové střely; výzbroj může dosahovat až 8 tun. Na záběrech je podle všeho na letadle umístěna střela Ch-31 určená k útokům na pozemní cíle, nebo protiletadlová střela dlouhého dosahu R-37.

Letouny Suchoj Su-35 jsou pověstné svojí vysokou obratností a dosahují rychlosti až Mach 2,25. Verze S mají ale jenom radary typu PESA, což částečně limituje některé jejich schopnosti, ale stále jsou lepší než radarové vybavení ukrajinských bojových letadel. Ruské stroje na ně tak mohou útočit z velké vzdálenosti a zůstávat v bezpečí, tedy stejně jako kdyby došlo ke střetu Su-57 a americké F-35. Zveřejněné video pak ukazuje odpal střel z Su-35, ale na co pilot střílel a s jakým výsledkem, není možné poznat.

Údajný sestřel ukrajinského letounu

Kolik letadel mohlo Rusko reálně Ukrajině sestřelit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články