Suchoj Su-57 má být novou páteří ruského letectva: jejich výroba byla navíc navýšena, i když to mělo být přes sankce Západu nemožné

Ačkoli na Rusko byly uvaleny sankce týkající se moderních technologií, stále může vyrábět moderní letadla. Letectvo na konci roku dostalo nové Su-57.

Su-57 i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
                   

I přes válku na Ukrajině a západní embargo má federativní letectvo téměř jistotu, že bude v příštích letech dostávat vyšší počty letadel 5. generace Suchoj Su-57 Felon. Protože Rusko nejenže je schopné je navzdory sankcím vyrábět a 28. prosince 2022 obdrželo tamní letectvo 4 nové stroje, ale dokonce bude jejich výrobu navyšovat. Lze tedy předpokládat, že během příštích let udělá ze svého nejmodernějšího stroje páteř letectva a možná ho i začne vyvážet.

Velké investice do výrobních kapacit

Navýšení výroby má zajistit modernizovaný závod v Komsomolu na Amuru, v němž byly vyrobeny i již dodané letouny. V srpnu 2022 tam započala modernizace údajně v řádu miliard dolarů, což se musí na produkci nějak projevit. Vznikají nové výrobní haly nebo speciální studená komora sloužící k aplikaci antiradarového povlaku na letadlo. Ruské plány počítají s tím, že se bude v závodu ročně vyrábět 14 až 15 letadel Su-57. Ale zřejmě bude muset pro výrobu nakupovat některé technologie z Číny namísto ze Západu.

Letoun Suchoj Su-57 budou v továrně nejen vyráběn, ale i modernizován, protože stále není ve své finální podobě. Dostat by měl například nové senzory i schopnost stealth, protože podle všeho letoun stále nedosahuje dostatečné obtížné zaměřitelnosti radarem. Stroje také dostanou nové motory, s jejichž vývojem mělo Rusko veliké potíže. Až po této modernizaci by měl Suchoj Su-57 dosahovat kvalit amerických nebo čínských letounů 5. generace.

Nové „Felony“ nemá ale produkovat pouze tato továrna, už teď Rusko počítá i s jinými výrobci. Například Irkutsk Aviation Plant, kde jsou dnes montovány letouny Suchoj Su-30SM/SM2 Flanker-C. Lze tedy předpokládat, že Rusko nakonec omezí a postupně zruší výrobu nejen těchto letadel, ale i modernějších Suchojů Su-34 Fullback a Su-35 Flanker-E, a nadále se bude soustředit na Su-57. Předchozí letouny čtvrté generace sice nejsou špatné, ale rychle zastarávají. Čína a západní země navíc dokáží produkovat letadla páté generace ve velkých počtech.

Z letadla Su-57 bude i exportní artikl

Rusko mělo plány i na další stíhač páté generace, a sice Suchoj Su-75 Checkmate určený hlavně na export. Letoun měl být relativně levný a federace chtěla, aby jeho vývoj zaplatili zahraniční zájemci. Projekt ovšem dle všeho stagnuje, neboť se do podobných obchodů s Rusy dnes nikdo nehrne. I když třeba Indie od nich začala nedávno odebírat modernizované „ákáčko“. Vyplývá z toho tedy, že by mohl jít nakonec na export právě Suchoj Su-57. Jedním z dlouhodobých zájemců je Vietnam, ale může jím být i Alžír a další.

Ačkoli v některých parametrech možná ruský stroj nedosahuje západních schopností, rozhodně není k zahození. Má dobrou manévrovatelnost, schopný radar typu AESA a může odpalovat střely vzduch-vzduch R-77M s dlouhým dosahem a aktivním naváděním radarem AESA. Rusko každopádně bude muset zapracovat i na stíhačce šesté generace, protože USA a Čína stroje šesté generace zavedou do výzbroje kolem již kolem roku 2030. Letoun Su-57 poté začne velice rychle zastarávat. Značné pokroky už ale udělalo s bombardérem PAK DA.

Nakolik může Suchoj Su-57 obstát proti západním konkurentům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky