Video: synchronizovaná smyčka pětice F/A-18 Super Hornet Blue Angels není vůbec jednoduchá, zato podívaná je to nádherná

NÁZOR: Letouny Blue Angels, tedy akrobatické skupiny amerického námořnictva, pilotují ti nejlepší z nejlepších. A své umění často předvádí veřejnosti.

Předváděcí tým amerického námořního letectva Blue Angels i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Když chce fanoušek vojenského letectví zhlédnout nějakou vynikající show, určitě neprohloupí, pokud přijde na představení letecké skupiny Blue Angels. Ttým amerického námořnictva patří k tomu nejlepšímu, co ve světě existuje. Jeho piloti dokáží se svými letouny Boeing F/A-18 Super Hornet téměř zázraky. Při některých manévrech divákům doslova tuhne krev v žilách, ale piloti ovládají stroje na milimetr přesně, což opakovaně dokazují.

Manévr zvaný smyčka je velmi náročný

Umění pilotů ze skupiny Blue Angels ukazuje například video pod tímto článkem. Pětice letounů Super Hornet na něm synchronizovaně předvádí takzvanou uzavřenou smyčku – jde o manévr, při němž se stroj nejprve vydá směrem nahoru, a pilot se poté překlopí hlavou dolů, dokončí smyčku, a ve vodorovné poloze pokračuje v letu. Členové Blue Angels předvádí tento manévr ve skupině až 5 strojů, přičemž se během tohoto náročného manévru nemohou ze svého směru ani o kousek odchýlit, jinak by své kolegy po stranách ohrozili.

Na první pohled možná vypadá tento manévr velmi jednoduše, a také na záběrech z kabiny se zdá, že se pro piloty jedná o rutinní operaci. Jde však o velký omyl, během takového manévru totiž působí na pilota i jeho letoun obrovské přetížení, což vyžaduje plnou pozornost a skvělé zvládání pilotáže, jakékoliv zaváhání by totiž mohlo vést ke katastrofě. Na konci manévru se navíc stroje zase shromáždí u sebe. Takové představení je doslova dechberoucí podívaná, a předvést ji dokáží opravdu jen ti nejlepší piloti na světě.

Výběr do Blue Angels je přísný

Skupina Blue Angels je doslova legendou, americké námořnictvo ji založilo v roce 1946, a jde o druhý nejstarší předváděcí tým na světě. Jeho členové jsou rekrutováni z členů letectva amerického námořnictva nebo námořní pěchoty, a jsou na ně kladeny velmi přísné požadavky. Musí mít nalétáno více než 1 250 hodin na proudových strojích a splňovat i další podmínky. V letce většinou slouží 2 až 3 roky, a za rok absolvují zhruba 60 vystoupení – z toho 1/2 na území Ameriky. Kromě létání se věnují např. i charitě a dalším činnostem.

Manévr Pugačevova kobra

Video: velkolepý manévr zvaný „Pugačevova kobra“ zvládnou jenom ti nejlepší piloti. Mistři jsou Rusové, podařil se ale i americkým pilotům

Během historie letky létali její piloti v různých strojích. Těmi prvními byly legendární námořní stíhací letouny druhé světové války, a sice Grumman F6F-5 Hellcat, na jejichž bedrech leželo poražení japonského letectva. Od roku 1986 však letka využívá F/A-18 Hornet, a v roce 2020 přešla na jejich modernizovanou verzi Super Hornet. Součástí předváděcího týmu je ale také transportní letoun Lockheed Martin C-130J Super Hercules.

Smyčka v podání skupiny Blue Angels

Jaký nejlepší letecký manévr jste viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články