Speciální tříštivá munice FRAG z Ukrajiny působí násobně větší škody než granáty, na jediný zásah rozmetá klidně 10 vojáků

Již řadu let se drony ukazují jako skvělé zbraně, a to i ty provizorní. Když ovšem mají k dispozici speciální munici, škody jsou násobně větší.

Tříštivá mikropuma FRAG-09-576 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

I improvizované drony jsou při útocích na různou techniku nebo proti pěchotě neobyčejně účinné, pakliže jejich operátoři umí shazovat munici s vysokou přesností. Nejprve byly při podobných útocích používány různé improvizace v podobě upravených granátů a jiné munice, avšak v současné době už existuje i speciálně produkovaná munice s vysokou efektivitou. Jednou z takových je ukrajinská tříštivá mikropuma FRAG-05-975.

Malá puma zničí i skupinu vojáků

Svrhnout z dronu například různé typy granátů není veliký problém, v praxi se to děje neustále a operátoři se v tom zlepšují. Tyto improvizace však často mají omezený dosah a nepříliš vysokou účinnost, i když mohou zabít vojáky v zákopech, případně precizní trefa do poklopu zničí kdejaký tank. Ale pokud chtějí operátoři dosáhnout těch nejlepších výsledků, je lepší použít specializovanou munici s nízkou hmotností a ničivou silou.

Dron s tříštivou mikropumou FRAG-05-975 iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Dron s tříštivou mikropumou FRAG-05-975

Takovou vyvinula třeba ukrajinská společnost Shock Wave Dynamics. TechWp uvádí, že je vyrobena za pomoci 3D tiskárny, přičemž je v této speciální tříštivé mikropumě nejenom výbušnina, ale i veliké množství kuliček. Jedním z typů je puma označovaná jako FRAG-05-975 určená proti živé síle. Ta váží 900 gramů a obsahuje 975 kuliček, které se po dopadu na cíl rozletí do všech stran. Poloměr účinného ničení je přitom až 14 metrů, uvádí MilIn, takže pokud je v místě třeba 10 vojáků, jediná mikropuma je dokáže všechny zneškodnit naráz.

Vetší puma na techniku i lehké opevnění

Ukrajinská společnost produkuje kromě munice proti pěchotě i podobný typ pumy, a sice FRAG-09-576. Tentokrát je ale určena proti neobrněné technice, lehkým opevněním nebo různým areálům. Je o něco větší než protipěchotní, její hmotnost je 1,3 kilogramu, a jak napovídá název, uvnitř je jenom 576 kuliček. Ty budou pravděpodobně o něco větší než v případě protipěchotní varianty, a poloměr účinného ničení mají až 8 metrů.

Hmotnost nově vyráběné munice napovídá, že ji bez problému unese třeba dron DJI Mavic 3, který má nosnost až 2 kilogramy, uvádí DroneGuru. Způsob výroby na 3D tiskárně přitom nevyžaduje nějaký sofistikovaný provoz. Podobná munice sice nedokáže nahradit dělostřeleckou nebo minometnou palbu, ale zkušenosti z bojových situací jasně ukazují, že pokud může být nasazena v dostatečném množství, zvládne napáchat obrovské škody.

Bombardování z dronů

Znáte další podobně účinnou munici shazovanou z dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články