Video: Ukrajinci ukázali, jak v dílně upravují granáty pro drony; kus po kusu musí chytit do svěráku a ručně ho vylepšit

Upravené ukrajinské drony shazují různé granáty, obvykle přitom upravené a doplněné o pár prvků, díky nimž mohou létat až překvapivě přesně.

Granáty do granátometu i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Mnozí členové ukrajinské armády se za více než rok boje s ruskými invazními jednotkami stali doslova mistry v používání upravených civilních dronů. Neslouží přitom pouze k průzkumu, ale mnohem více jako bombardovací stroje, z nichž svrhávají různé druhy granátů přeměněné na mikropumy. Žádná podobná munice pro drony nebyla dříve nevyráběna, a tak museli ukrajinští technici upravit vše, co dokázali najít. S obdivuhodnou zručností umí přeměnit mnoho typů munice tak, aby byly účinné, a kupodivu i přesné.

Výroba dronové munice je rozsáhlá

Jak výroba takových zbraní probíhá, ukazuje třeba video pod tímto článkem pořízené u techniků lvovské brigády ukrajinské teritoriální obrany. Prostředí dílny napovídá, že jsou v ní vojáci schopni každý den upravit vysoké počty munice, což podtrhuje, jak moc je tento typ zbraní pro Ukrajince důležitý. Nemají totiž silné letectvo a nemohou tedy provádět klasické bombardování ze vzduchu. Drony jsou sice zranitelné, ale za cenu jednoho letadla jsou schopni jich poslat do vzduchu tisíce a napáchat nemalé škody; jejich činnost navíc působí i na morálku.

Jedním ze způsobů, jak vyrobit munici pro drony, je využití běžných granátů ráže 40 milimetrů do granátometů. Video ukazuje, že musí technici z takového granátu ve svěráku sundat projektil, nábojnice s hnací náplní totiž nepotřebují. Projektil pak dostane speciální zadní ploutve a přední kryt, čímž se z něj stane puma. Ploutve a různé kryty a pouzdra prý na Ukrajině vyrábí i metodu 3D tisku. Při odhození z dronu díky nim puma drží přímý směr, a zároveň dokáže letět tak, aby došlo při nárazu k odpálení projektilu.

Pumy udělané z granátů nejsou těžké

Munici pro drony lze ovšem vyrábět i z běžných ručních granátů. I na ně jsou podle videa přidělány stabilizační ploutve, v tomto případě přivázané na jakémsi krátkém lanku, ale i v tomto případě je jistě cílem, aby improvizovaná puma držela směr. Bude zde pravděpodobně i nějaké zařízení zajišťující odjištění granátu a jeho následnou explozi. Podobné pumy pak mohou nést i poměrně lehké drony vypouštěné z lidské ruky.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Takové mikropumy jsou mimořádně účinné proti nekryté pěchotě, protože se při výbuchu rozletí do stran na střepiny. Díky přidělaným ploutvím a praxi se s nimi navíc ukrajinští operátoři naučili i dobře mířit, takže není výjimkou, že se trefí do zákopu s vojáky nebo do polního skladu munice. Granáty však jenom tak nezničí tank ani silné BVP, ale když se obsluha trefí do otevřeného poklopu (na videu je vidět útok na vozidlo BMP-3), může zabít osádku nebo odpálit v tanku uskladněnou munici, a tím ho nadobro zneškodnit.

Výroba pum pro drony

Kolik může Ukrajina za den vyrobit pum pro drony?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články