Na Ukrajině by mohly létat Dassault Mirage 2000, nejspíše by to ale bylo zbytečné plýtvání a na situaci se nic nezměnilo

NÁZOR: Francouzské Mirage 2000 jsou zastaralé letouny, ale své poslední slovo nejspíše ještě neřekly. Pomoci by mohly Ukrajině, i když i jinak, než že by nad ní létaly.

Francouzský Mirage 2000 i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Ukrajina nutně potřebuje letadla, aby se mohlo její letectvo významnějším způsobem postavit tomu ruskému, potažmo spíše podpořit bombardováním pozemní jednotky. Slíbených už má několik desítek starších General Dynamics F-16 Fighting Falcon, ale ani tento počet nebude dostatečný. Vhod by jí proto přišla i další letadla, a jednou z možností jsou francouzská Dassault Mirage 2000, která Francie hodlá postupně vyřazovat z výzbroje.

K dispozici je zatím 6krát Mirage 2000

O tom, že mohou letouny Mirage 2000 zásadně podpořit Ukrajinu, jsme na ArmádnímZpravodaj již před delší dobou informovali, ale vypadalo to, že se jednání nikam nepohnula. Někdy od listopadu 2023 to ale vypadá, že probíhají intenzivní diskuze o převedení šesti letadel, uvádí AirRecognition. Další možností pak je, že by francouzská letadla nedostala Ukrajina, ale posloužila by jiným zemím, ty by za to mohly ukrajinskému letectvu poskytnout Mikoyan MiG-29 Fulcrum, s nimiž ukrajinští piloti dlouhodobě létají, případně F-16, na nichž se učí.

Francouzské letadlo Mirage 2000 iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických / Public Domain
Přední pohled na Mirage 2000

Jenom 6 letounů by ale situaci na Ukrajině samozřejmě nezachránilo, a navíc je nelze dodat hned. Stejně jako v případě F-16, ani s Mirage 2000 neumí ukrajinští piloti létat a museli by se to naučit. To samé ale platí pro pozemní personál, který by se měl o letouny starat. Třeba u F-16 trvá tento výcvik několik měsíců, a pokud by letadel Mirage 2000 bylo nakonec pouze 6, bylo by to nejspíše plýtvání energií, a západní státy by udělaly lépe, kdyby poslaly o to více F-16. Francouzi jim navíc mohou kromě Mirage 2000 poskytnout i moderní Dassault Rafale.

Letoun Mirage 2000 není nejnovější

Od Mirage 2000 nelze očekávat, že by mohl situaci na nebi nějak výrazně zvrátit. Jde ostatně o letadlo zavedené do výzbroje v roce 1984, uvádí Airforce-Technology. Není to tedy žádný supermoderní stroj, ačkoliv existují i jeho modernizované varianty jako Mirage 2000-5. Většinou jsou jednomístné, i když některé i dvoumístné. Délka letounu je 14,36 metrů a rozpětí křídel 9,13 metrů. Má jeden motor a dosahuje maximální rychlosti až Mach 2,2, ovšem i nejmodernější varianty používají dnes již nedostačující pulzně-dopplerovský radar.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

Francouzský letoun má velmi dobrou manévrovatelnost a je schopen se pochlubit i relativně silnou výzbrojí. Základem je dvojice kanonů ráže 30 mm, na závěsnících pak Mirage 2000 unese výzbroj o hmotnosti až 6,3 tun. Může se jednat o střely vzduch-vzduch MICA s dosahem 60 kilometrů, což by na ruské letectvo nedostačovalo, vedle toho může nést i různé druhy naváděných pum, případně sloužit k odpalování řízených střel včetně SCALP-EG, které již Ukrajinci od spojenců dostali a aktivně je využívají.

Let s Dassault Mirage 2000

Jak by Ukrajině pomohlo několik letounů Mirage 2000?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články