V Rusku by mohla vzniknout speciální letecká jednotka jako SPECNAZ, plnit by měla „zvláštní úkoly“ třeba pomocí Su-34 a Mil Mi-28

Ruské letectvo prozatím neukázalo na Ukrajině sílu, jakou od něj svět očekával. Ale jednotka složená z těch nejlepších z nejlepších by to mohla změnit.

Su-34 za letu i Zdroj fotografie: Poter Simoc / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko má ve své výzbroji i kvalitní letadla s dobrými zbraněmi a v relativně vysokých počtech, pročež mnozí odborníci předpokládali, že bude jeho letectvo zasahovat do války na Ukrajině mnohem významněji. Tedy ne, že by se nesnažilo, ale už jenom pro silnou protiletadlovou obranu protivníka mu to příliš nejde. Dalším z velkých problémů je pak podle názoru některých expertů nedostatečný výcvik pilotů. Řešením by ale mohlo být vytvoření speciální letecké jednotky na styl SPECNAZ složené z těch nejlépe vycvičených pilotů a operátorů.

Letectvo hledá i mezi veterány ve výslužbě

Jednotku po vzoru pozemních SPECNAZ se ruské letectvo podle všeho vytvořit snaží, přičemž do ní verbuje nejlepší piloty v celém státě. Nábor probíhá nejen mezi současnými letci, ale i mezi veterány ve výslužbě. Zájem je především o piloty označované jako pilot-sniper, což jsou ti s nejvyššími dosaženými kvalifikacemi, a pokud se takových podaří najít dostatek, měli by provádět speciální úderné mise ve válce na Ukrajině. Lze tedy předpokládat, že půjde o ty nejdůležitější, a mnohdy zároveň také nejnebezpečnější.

iZdroj fotografie: Artem Katranzhi / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulník Mi-28N v letu

Z dostupných informací vychází, že by mohla být jednotka označována jako „Bouře“ a sestávat ze 3 letek se 14 až 18 stroji. Jedna by byla vyzbrojena stíhacími bombardéry Suchoj Su-34 Fullback, druhá nadzvukovými taktickými bombardéry Suchoj Su-24 Fencer, a třetí pak bitevními helikoptérami Mil Mi-28 Havoc. I z toho je jasné, že by jednotka sloužila k útokům na pozemní cíle, což většinou vyžaduje přiblížení se k frontě, případně je nutné vletět do ukrajinského vzdušného prostoru (což už je vzhledem k husté obraně opravdu „o život“).

I moderní Su-34 šly na Ukrajině k zemi

Nejmodernějším letounem v „Bouři“ by byl Suchoj Su-34 uzpůsobený tak, aby mohl provádět taktické údery, ale zároveň měl dostatek protiopatření na svou obranu. Tento stroj unese náklad těžký až 14 tun, jednat se může o pumy, rakety, ale i zbraně k boji proti vzdušným cílům. Pravdou ale zůstává, že Ukrajina již řadu těchto letadel sestřelila, a ani přes různá protiopatření nejsou vůči protivzdušné obraně imunní. Situaci by navíc mohlo zkomplikovat, že Ukrajina dostane letadla F-16 Fighting Falcon, s nimiž by mohla útočící stroje mnohem snáze napadat.

Velikou otázku také zůstává, v čem by měl být nový letecký pluk jiný – tedy kromě toho, že z ruského letectva vysaje ty nejzkušenější piloty a operátory – což může paradoxně vést k oslabení jiných jednotek. Stejně tak nelze předpokládat, že bude ruský průmysl schopen vyrobit dostatečný počet nových strojů a vybavení, takže hrozí, že by obojí opět pocházelo ze stávajících jednotek, z nichž jsou mnohé už tak oslabené kvůli ztrátám.

Taktický bombardér Su-24

Jak hodnotíte nápad zřídit SPECNAZ leteckou jednotku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články