Kuriózní vyřazení stíhačky F-22 Raptor 5. generace z provozu: uhnízdil se v ní roj 20 000 včel, technici si poradit neuměli

Technici mívají s údržbou bojových letadel řadu problémů, a snad všechny je také umí vyřešit. Ale na všechno připraveni nejsou, třeba na obří včelí úl v trysce F-22.

Roj včel na F-22 Raptor i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Moderní bojová letadla jako Lockheed Martin F-22 Raptor 5. generace jsou velmi složitá a napěchovaná elektronikou, kvůli čemuž mohou být náchylnější na nějakou poruchu. Ta ale zdaleka nemusí pocházet „zevnitř“, třeba v červnu roku 2016 bylo na letecké základně Langley-Eustis v americkém státě Virginia zjištěno, že jeden ze strojů pokrývá obří roj včel. I přes veškeré vzdělání nezbytné pro údržbu letounu však byli technici v této chvíli bezradní.

Nejstarší a nejsilnější letoun 5. generace

F-22 Raptor je úplně první bojový stroj páté generace na světě, do výzbroje amerického letectva vstoupil v roce 1997 a výrazně předběhl všechna ostatní letadla. Byl postaven hlavně jako stíhačka pro získání vzdušné nadvlády, a ačkoliv po obloze dnes létají další 3 letouny 5. generace, je stále považován za nejsilnější. Výrobní linku jich však opustilo jenom necelých 200, poté byla produkce zastavena, protože s cenovkou přes 3 miliardy korun za kus byl F-22 Raptor nejen silný, ale také extrémně drahý. Ve výzbroji ho mají pouze USA, jejich prodej zakazuje zákon.

iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
F-22 Raptor odpálil AIM-120 AMRAAM

Letoun má dvojici motorů, které mu dodávají rychlost Mach 2,25 a vynesou ho až do výšky až 20 kilometrů. I proto byl F-22 Raptor před nedávnem použit k sestřelení čínského špionážního balonu ve vysoké výšce. Jednu z trysek agregátu si přitom v létě vybraly včely za své útočiště. Co by se mohlo stát, kdyby nalezly až do samotného motoru, lze jenom domýšlet. Technici nicméně v takové situaci ani nevěděli, jak s letounem zacházet, protože podrážděný roj včel může být životu nebezpečný.

Na letadle si chtěla odpočinout královna

Rojení včel je běžný proces, tento hmyz tak většinou reaguje na nedostatek prostoru, načež ho část i s matkou odletí jinam. Přivolaný včelař přitom uvedl, že si právě matka pravděpodobně chtěla během letu odpočinout a usedla tedy v trysce letadla. Ostatní včely ji přirozeně následovaly. V takové situaci bylo možné čekat, zda královna načerpá dost sil a odletí, jenomže hrozilo, že se tak nestane a ve stroji se uhnízdí. Včelař ale nakonec roj odstranil a přemístil ho do úlu nedaleko lokálního výrobce piva.

Roj byl neobyčejně veliký, měl 3,6 kilogramů a tvořilo ho zhruba 20 tisíc včel. K poškození letounu přitom nedošlo; a ještěže, Lockheed Martin F-22 Raptor je pro americké letectvo velmi důležitý a v jeho výzbroji by měl zůstat někdy do 30. let 21. století. Tehdy by ho měl začít nahrazovat letoun 6. generace označovaný zkratkou NGAD, na jehož vývoji letecké společnosti v současnosti pracují, a „omylem“ zveřejnily i jeho možnou podobu.

F-22 Raptor a včely

Jaké škody mohly včely napáchat?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články