Víceúčelová letadla Embraer rozšíří maďarskou vojenskou flotilu

Modernizace vojenských letounů je jedním ze strategických cílů velení ve všech zemích disponujících technologickým vybavením pro specifické typy zásahů. Maďarská vláda podepsala nedávno smlouvu s brazilským výrobcem víceúčelových letounů Embraer na nákup dvou těchto zařízení (KC-390), která mimo jiné umožňují provádět tankování za letu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Maďarsko se tak stává první zemí Střední Evropy disponující takovýmto vybavením.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Maďarsko bude mít nová letadla

Nová letadla pro maďarskou armádu

Letouny KC, obdobně jako je tomu u amerických značek umožňují nejen přepravu větších nákladů a zásob, ale jsou také vybaveny speciální nádrží pro připojení letounů a natankování za letu (zkratky K a C označují letouny typu tanker a kargo). Letouny typu KC-390 budou maďarské armádě předány společně se základními technickou podporou zahrnující školení pilotů a technických pracovníků v oblasti taktické přepravy, letecké evakuace a tankování během letu. První letouny by měly být doručeny v roce 2023.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Potřebné rozšíření letky

Rozšiřování maďarské letky

Modernizace maďarské flotily je dlouhodobým strategickým cílem nejen armádních, ale také civilních provozovatelů v oblasti letectví. V návaznosti na nákup nových letadel pro přepravu osob v roce 2018 je pořízení letounů KC-309, které jsou vedle tankování ve vzduchu a přepravy osob i nákladu vhodné také ke shozu větších balíků vojenských zásob a materiálu a výsadkové operace. Výhodou těchto letounů je kromě multifunkčního řešení a praktické univerzálnosti také vysoká kompatibilita s různými typy bojových letadel.

Multifunkční letouny KC-390

Letouny KC-390 byly zatím společností Embraer nasmlouvány do domácí Brazílie a Portugalska s dodáním v obdobném termínu – pouze brazilská armáda již uvedla 3 ze strojů do provozu. Letouny jsou vybaveny nákladovým prostorem o objemu 170 m3 a nosnosti až 26 tun, tudíž dokážou přepravit i vozidla nebo 80 plně vyzbrojených vojáků a 60 výsadkářů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články